Nasza szkoła corocznie organizuje Dzień Bezpiecznego Internetu oraz zadania związane z bezpieczeństwem w Internecie. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną
w naszym kraju ten dzień i wszystkie zaplanowane działania musieliśmy organizować w zdalnej formie. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie obchodów tego dnia w naszej szkole był Pan Kamil Werner – nauczyciel informatyki. Opracował plan działań i przedstawił go uczniom, a następnie przeprowadził odpowiednie zajęcia na lekcjach Informatyki.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy na przestrzeni lutego w związku z ograniczonymi możliwościami bezpośredniego kontaktu z uczniami wywołanego pandemią. Kamil Werner opowiedział uczniom krótką historię Dnia Bezpiecznego Internetu w naszym kraju. Uczniowie wysłuchali fragmentów audycji radiowej Radia Kraków z cyklu „Pierwszy krok” na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Zaprezentowano uczniom prezentacje multimedialne związane z tematyką bezpieczeństwa
w sieci.

Przeprowadzono zajęcia z wykorzystaniem przygotowanych scenariuszy i TIK „Drużyna Sieciaków”. Uczniowie zapoznali się z członkami tej drużyny oraz Sieciuchami, które zagrażają bezpieczeństwu internautów. Wykorzystano filmy edukacyjne, plakat promujący zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, nagrania piosenek, słuchowisko „Sieciaki – misja bezpieczny Internet”. Uczniowie poznali bezpieczne i przyjazne strony www: ciufcia.pl, sieciaki.pl, puchatek.pl, misie.com.pl, matematykadladzieci.pl, anglomaniacy.pl, bajka.pl i inne, rozmawiali ze swoimi nauczycielami na temat bezpiecznego korzystania z sieci.

W klasach starszych na zajęciach informatycznych realizowano tematykę DBI z wykorzystaniem filmów „Gdzie jest Mimi?”, „Dodaj znajomego”, „Dzień z życia”, „Seksting: rejestrowanie, wysyłanie, upublicznianie nagich zdjęć przez młodzież”, „Na zawsze” oraz serię filmów „W Sieci” z udziałem Ewy Farmy, po to, aby uświadomić młodym ludziom,
że korzystanie z sieci daje wiele korzyści, ale może również „zaszkodzić”, jeśli nie przestrzegamy odpowiednich zasad. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. W tych klasach przeprowadzono również ankietę z wykorzystaniem platformy formularza google, dotyczącym bezpiecznego korzystania z Internetu podsumowującego wiadomości uczniów.

Dzień Bezpiecznego Internetu