GMINA DZIAŁDOWO – MOJA MAŁA OJCZYZNA
Wpisując się w obchody 100–lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, klasa VI zrealizowała projekt pt. „Gmina Działdowo – Moja Mała Ojczyzna”. Na plakatach zostały przedstawione miejscowości: Wysoka, Pierławki, Księży Dwór, Kurki i Kisiny. Uczniowie opisali rodzinną miejscowość, przedstawili jej historię i ciekawe miejsca.
Swoje prace zaprezentowali społeczności szkolnej organizując wystawę na holu dolnym w szkole.

KONFERENCJA W OLSZTYNIE „DZIECI I POTOMKWIE TWÓRCÓW NIEPODLEGŁOŚCI”
W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie i Warmińsko- Mazurskie Kuratorium Oświaty zaprosili uczniów szkół podstawowych (klasy VII-VIII), gimnazjów oraz szkół średnich do udziału w konferencji pt. „Dzieci i potomkowie twórców niepodległości”. Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze mieli zaszczyt uczestniczyć w tej Konferencji w dniu 29.11.2018r. i wysłuchać wykładów trzech historyków IPN w Olsztynie:
– Krzysztofa Kierskiego (wykład na temat Córki Józefa Piłsudzkiego w służbie Ojczyźnie).
– Michała Ostapiuka (wykład na temat Niezłomnej Córki generała. Historia łączniczki Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej- Zofii Dąb- Biernackiej).
– Sebastiana Nowakowskiego (wykład na temat: Najwyższa cena. Janina i Agnieszka- córki gen. Józefa Dowbora- Muśnickiego w służbie Rzeczypospolitej).
Zachętą do udziału w Konferencji były słowa Józefa Piłsudzkiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Następnymi punktami programu wycieczki był posiłek w Aurze- Galerii Handlowej w Olsztynie oraz seans filmowy w kinie Helios.Wycieczkę zorganizowała p. Grażyna Niemiro, wychowawczyni klasy VII. Uczestnikiem wycieczki była również p. Lucyna Zielińska, mama jednego z uczniów klasy VII.

Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Sławkowie
22.10.2018 trzy uczennice Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze wzięły udział w Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Moja Ojczyzna Niepodległa”. Anna Rutkowska i Paulina Dawid z klasy V b jako duet zdobyły I miejsce w kategorii klas 4-6. Wykonały piosenkę Czerwonych Gitar „Biały krzyż”. Aleksandra Urbanowska z klasy VIII reprezentowała kategorię klas VII- VIII oraz gimnazjum. Zaśpiewała piosenkę Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie o Polskę”. Uczennice przygotowała p. Grażyna Niemiro

I FESTIWAL  PIOSENKI I PIEŚNI  PATRIOTYCZNEJ W KSIĘZYM DWORZE
6 listopada 2018 roku odbył się w naszej Szkole Podstawowej I Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Udział w Festiwalu wzięło 11 klas („0”- III gimnazjum), które kolejno prezentowały jedną, wybraną przez siebie piosenkę lub pieśń o tematyce patriotycznej.Klasa „0”- „Przybyli ułani” (opiekun: p. J. Kowalewska)
Klasa I i II:  „Wojenko, wojenko” (opiekunowie: p. W. Kaszubska i M. Stańczyk)
Klasa III: „Płynie Wisła, płynie” (opiekun: p. D. Gerlej)
Klasa IV: „Przybyli ułani” (opiekun: p. M. Stańczyk)
Klasa V a: „My I Brygada” (opiekun: p. G. Niemiro)
Klasa V b: „Biały Krzyż” (opiekun: p. G. Niemiro)
Klasa VI: „Piechota” (opiekun: p. G. Niemiro)
Klasa VII: „Polskie skrzydła” (opiekun: p. G. Niemiro)
Klasa VIII (którą reprezentowała jako solistka Aleksandra Urbanowska): „Pytasz mnie o Polskę” (opiekun: p. G. Niemiro)
Klasa III gimnazjum: „Rota” (opiekun: p. I. Rogozińska)
Wiersze o naszej Ojczyźnie recytowały: Karolina Szczypińska, Karina Samul oraz Julia Barcikowska z klasy VIII. Nad całością czuwała p. G. Niemiro. Nagrodę publiczności ex aequo zdobyły klasy: „O” oraz klasa V a. Wyróżnienia przyznano klasom: VI i VII. Wszystkim uczestnikom Festiwalu gratulujemy udanych występów!

Udział Uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze w grze terenowej pt: „Niepodległa” w Ruszkowie
W dniu 17 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Ruszkowie odbyła się gra terenowa pt: „Niepodległa” zakończona debatą pt „Czym jest patriotyzm dla współczesnej młodzieży?”.
Celem gry i debaty było upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia harcerstwa na ziemi polskiej, które w tym roku obchodzimy.
W grze wzięło udział 13 patroli – byli to uczniowie szkół podstawowych  
z Klęczkowa, Sławkowa, Burkatu, Księżego Dworu, Turzy Wielkiej , SP nr 3
z Działdowa, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Kozłowa, Dąbrówna, Ruszkowa oraz drużyny i gromady zuchowe 15 DDH Czerwone Płomienie z Dąbrówna, 22 DDH Waleczne Orły z Kozłowa, 12 DDH Zielone Dęby z Ruszkowa, Umisiowa Gromada Zuchowa
z Działdowa, 20 DGZ Dębowe Smerfiki z Ruszkowa.
Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów z klasy VII wraz z opiekunem Panią Iwoną Rogozińską.  Uczniowie w bardzo interesującej formie mogli przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Organizatorzy zabawy zadbali również o żołądki uczestników częstując gości pyszną grochówką, ciastem i przekąskami.

100 x 100m na 100 – Lecie Niepodległości Polski
Bieżący rok obfituje w liczne inicjatywy, które w swojej nazwie mają cyfrę 100. Wszystko to z powodu tegorocznej okrągłej 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Formy uczczenia tego wydarzenia są bardzo różnorodne. Jednym z takich elementów może być sport, którego wielkim orędownikiem był Józef Piłsudski. Zainteresowania Marszałka wychowaniem fizycznym wynikały z jego filozofii czynu, z dbałości o zdrowie fizyczne oraz moralne dzieci i młodzieży, z troski o dobro, trwałość i obronność państwa. Dnia 15.09.2018 r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielem wychowania fizycznego Panem Januszem Stańczykiem postanowili uczcić 100 – Lecie Odzyskania Niepodległości organizując sztafetę100 x 100m. Celem biegu było pokonanie przez 100 uczniów z klas IV – VIII i klasy III gimnazjum dystansu 100m w czasie ciągłego, nieprzerwanego biegu. Wszyscy bez problemu pokonali dystans. Na ostatnim odcinku sztafety pobiegli nauczyciele naszej szkoły. To była niesamowita, jedyna i niepowtarzalna sztafeta.

100–lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
W ramach obchodów 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez państwo Polskie Samorząd Uczniowski z opiekunami: p. Marzeną Cedlerską i p. Anną Nadwodną uczcił tę rocznicę w wyjątkowy sposób poprzez zaplanowanie i zrealizowanie następujących akcji:
1. 100 Dobrych Uczynków na 100-lecie odzyskania Niepodległości!
2. 100 kartek dla Powstańców w ramach akcji BohaterOn
3. 100 zeszytów dla dzieci z domu dziecka.
Wszystkie akcje zakończyły się wielkim sukcesem.
Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie.