Jasełka 2023

 Jasełka każdego roku budują w naszej szkole bożonarodzeniowy nastrój. Aby podkreślić wyjątkowy charakter świąt, uczniowie wcielają się w postaci przypominające wydarzenia z przed ponad dwóch tysięcy lat.21 grudnia 2023 roku na holu naszej szkoły odbyły się szkolne jasełka, które przygotowali uczniowie kl. II i III pod kierunkiem pani Beaty Dembowskiej. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia w zimową, wyjątkową noc. W dzisiejszych czasach, tak jak kiedyś, Jezus puka do drzwi i szuka schronienia w jednym sercu człowieka Całość występów przeplatana była kolędami i lirycznymi pastorałkami, które uświetniły nam występy. Na zakończenie bożonarodzeniowych jasełek zabrała głos Pani Dyrektor szkoły Ewa Wiśniewska, która podziękowała uczniom oraz ich opiekunowi za przygotowanie występów oraz złożyła  świąteczne życzenia uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. 

II AKTYWNA PRZERWA

17 listopada 2023 roku z okazji Dnia Życzliwości i Tolerancji Samorząd Uczniowski po raz drugi zorganizował Aktywną przerwę. Tańczyliśmy razem w rytm piosenek dla dużych i małych. Taka forma spędzania przerw – razem, z życzliwością, radością dla ciała i duszy bardzo Nam się podoba.

CYRK „SZOK” W NASZEJ SZKOLE

30 października 2023r. Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odwiedzili artyści z cyrku „SZOK”. Uczniowie oraz przedszkolaki mogli obejrzeć niesamowite przedstawienie pełne różnych sztuczek.

Aktywna przerwa

27 października Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień Dresa”- wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaprezentowali tego dnia ubiór sportowy. Na dużej przerwie ćwiczyliśmy i tańczyliśmy razem na sali gimnastycznej. Była super zabawa i chcemy to powtórzyć.

WYCIECZKA DO WIOSKI AFRYKAŃSKIEJ

27 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze, którzy w poprzednim roku szkolnym wykazali się wysokimi wynikami w nauce w nagrodę od Wójta Gminy Dziadowo – p. Mirosława Zielińskiego, mieli okazję zwiedzić Wioskę Afrykańską w Sobanicach. Uczniowie mieli okazję poznać afrykańskie gry, zabawy oraz nauczyć się grania na bębnach oraz zwiedzić tamtejsze muzeum.

PASOWANIE NA UCZNIA

Pasowanie Na Ucznia to wielkie wydarzenie w życiu szkoły. 26 października w niezwykle podniosłej atmosferze 29 najmłodszych dzieci zostało przyjętych w poczet uczniów. Najważniejszą częścią uroczystości było ślubowanie oraz pasowanie zaczarowanym ołówkiem, dokonanym przez p. Dyrektor Ewę Wiśniewską. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Rodzice, Wójt Gminy Działdowo – p. Mirosław Zieliński, p. Ewa Chojnacka – radna Gminy Działdowo, p. Katarzyna Banaś – przewodnicząca Rady Rodziców oraz społeczność  szkolna. Po pięknych występach dzieci otrzymały ogrom serdecznych życzeń wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych oraz prezenty od Rodziców zaproszonych gości i Małego Samorządu Uczniowskiego. To wydarzenie na pewno długo zostanie w pamięci dzieci i ich rodziców.

Dzień Papieski 2023

„Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Dnia 19 października 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona papieżowi Polakowi pod hasłem: „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Akademia ta została przygotowana przez uczniów klas VI- VIII i kl. III pod kierunkiem pani Beaty Dembowskiej. Podczas akademii mieliśmy okazję uczcić 45 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, przypomnieć sobie Osobę Papieża Polaka oraz Jego nauczanie dotyczące wartości życia ludzkiego. Święty Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a śmierci.  Całe nauczanie papieskie w kwestii ochrony życia ludzkiego możemy znaleźć w Jego encyklice „Evangelium vitae”. Encyklika ta mówi  o tym, że życie ludzkie ma swoją ogromną wartość i niezbywalną w żaden sposób godność.

HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOZNEJ W BURKACIE

Dnia 5 paździenika na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie rozegrany został turniej halowej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Działdowo. Nasi uczniowie spisywali się na tyle dobrze, że na koniec uplasowali się na II miejscu ustępując zwyciężcy minimalną liczbą punktów. Podopieczni Pana Kamila Werner wystąpili w składzie: Jakub Mieczławski, Marceli Kościński, Kacper Nadarzyński, Miłosz Barwiński, Sebastian Wiśniewski, Kornelia Siarniak, Mateusz Barwiński, Dominik Wiśniewski.

Sprzątamy dla Polski

„Dnia 4 października nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątamy dla Polski. Podjęliśmy wyzwanie i oczyściliśmy ze śmieci tereny wokół szkoły, przydroża wzdłuż ulic prowadzących do szkoły. Razem dbamy o planetę.”

Wrażenia ze spektaklu „Balladyna”


27 września „jasny piorun strzelił Balladynę” w Miejskim Domu Kultury W Działdowie na oczach m.in. uczniów klas 4 – 8 z Księżego Dworu. Zło zostało ukarane, winnych spotkała sprawiedliwość. Balladyna, choć młoda i piękna, zginęła. Czworo aktorów z Katolickiego Teatru z Krakowa wcieliło się w postaci tragedii i pozwoliło nam zobaczyć, dokąd prowadzi zazdrość, chciwość, żądza władzy i … brak miłości. Przedstawienie zostało przygotowane przez czworo aktorów. Tylko aktorka grająca Balladynę wcieliła się wyłącznie w jedną postać. Pozostali aktorzy odgrywali po kilka ról, zmieniając kostiumy. Postać Balladyny została zbudowana bardzo przekonująco. Wszystkie najważniejsze wątki i treści utworu wiernie oddano. Jednak postać Balladyny w utworze literackim jest budowana na zasadzie kontrastu z Aliną. Tu – w przedstawieniu teatralnym – Alina i Balladyna w żadnym momencie akcji nie pojawiły się jednocześnie na scenie. Było to uzasadnione oczywiście umniejszoną obsadą, co jest wytłumaczalnym zjawiskiem dla teatru objazdowego. Można jednak dojść do smutnych wniosków, że Dobro ustępuje miejsca Złu na scenie życia;
Zło jest bardziej spektakularne. Pozytywny bohater ginie w cieniu złego… I Zło jest bardziej pociągające wizualnie. Teatralna Alina przegrywała bowiem pod względem urody z Balladyną, choć w wersji literackiej Kirkor nie umiał wybrać między dziewczętami, bo obie były piękne i smukłe jak łanie… Na lekcjach języka polskiego uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego Balladyna nosiła czarną wstążkę na czole?” Poszukiwali odpowiedzi w biblijnej historii Kaina i Abla, która odsłania zazdrosną naturę człowieka.
Mariola Balicka

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września 2023 roku obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły grali w gry językowe, przygotowywali ciekawostki na temat krajów europejskich w formie
prezentacji i plakatów. Odbyły się również klasowe konkursy językowe.

POLICJANCI W KISINACH

Dnia 25 września 2023r. Punkt Przedszkolny w Kisinach odwiedzili policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Działdowie. Spotkanie odbyło się w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły „. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ważnej roli elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość osobistego testowania samochodów i motocykli.

BIEGI PRZEŁAJOWE W UZDOWIE

22 września 2023 roku w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Uzdowie odbył się „II Jesienny Bieg Przełajowy w Sztafecie o Puchar Wójta Gminy Działdowo”. Na zawody te uczniowie pojechali pod opieką Pana Kamila Werner. Do zawodów przystąpili uczniowie ze wszystkich szkól Gminy Działdowo. Zawodnicy podzieleni zostali na kategorie w zależności od wieku, z podziałem na dziewczęta i chłopców. Po zaciekłej rywalizacji i zliczeniu punktów, zwyciężcami okazali się uczniowie naszej szkoły.

SPOTKANIE Z POLIJCĄ

Dnia 21 września 2023r. uczniów klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odwiedzili policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Działdowie. Spotkanie odbyło się w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły „. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ważnej roli elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość osobistego testowania samochodów i motocykli.

ZŁOTE PIÓRKO

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy 8 września zamieściło na swej stronie wyniki. Powiatowego Konkursu Literackiego Złote Piórko. Prace na konkurs uczniowie składali w czerwcu ubiegłego roku szkolnego. W skład komisji konkursowej weszły: Janina Dzenis, Sylwia Kaczmarczyk i Elżbieta Zakrzewska. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze: Hanna Makiłła otrzymała wyróżnienie za wiersz „Wiosenna miłość”, a Zofia Janiszewska zajęła I miejsce za opowiadanie „Spotkanie”. Obydwie uczennice swe prace złożyły w kategorii uczniów klas VII – VIII. Wręczenie nagród odbyło się w Płośnicy 5 października.
Mariola Balicka

21 czerwca pożegnaliśmy Panią Dyrektor Urszulę Cieślińską.

„Jakby się chwilą stawał rok”-  to jeden wers z piosenki „Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar śpiewanej przez całą społeczność szkolną w dniu pożegnania Pani Dyrektor Urszuli Cieślińskiej. Minął nie tylko kolejny rok szkolny. Nie wiadomo, kiedy przemknęło dwadzieścia siedem lat pełnienia obowiązków dyrektora…
               Trzeba ten dzień utrwalić na kartach Kroniki szkolnej, bo był piękny, wzruszający… Musi stać się zatem niezapomnianym…
               Uroczystość była niespodzianką dla Pani Dyrektor, była przygotowywana w tajemnicy.
W tajemnicy powstawał scenariusz, dekoracje, trwała nauka wierszy, drukowanie tekstów piosenek, przygotowywanie podkładów muzycznych, prezentacji multimedialnej, tekstów przemówień, medalu, świadectwa…
Aż nadszedł ten dzień… Cała społeczność odświętnie ubrana oczekiwała w sali gimnastycznej –  również odmienionej na tę okoliczność, ubieloną pachnącymi jaśminami i „uzieloną” młodymi gałązkami krzewów, z przygotowanym „tronem”.
             Chłopcy z klasy ósmej, odświętni w swych garniturach i z tajemniczymi uśmiechami na twarzy,  udali się do pokoju dyrektora, by zaprosić Panią Dyrektor. Rozległy się fanfary, gdy Pani Dyrektor
w asyście wkroczyła na salę. Rozpoczął się czas niespodzianek…
             Pani Ewa Wiśniewska -Wicedyrektor – powitała Przybyłą, następnie Wójta Gminy Działdowo Pana Mirosława Zielińskiego, Kierownika Oświaty i Kultury Panią Danutę Smereczyńską, Rodziców, Nauczycieli, Pracowników Szkoły i Uczniów. Wybrzmiały słowa podziękowań, wdzięczności,
a następnie wyśpiewana przez wszystkich piosenka „Radość najpiękniejszych lat”.
                           „To, co mam (to, co mam)
                           To radość najpiękniejszych lat.
To, co mam (to,co mam)
To serce, które jeszcze na wszystko stać
To, co mam (to, co mam)
To młodość, której nie potrafię kryć
To wiara,że
Naprawdę umiem żyć – umiem żyć”.
               Następnie uroczyście i przy werblach Pani Ewa Wiśniewska i Pan Kamil Werner wręczyli  Pani Dyrektor medal za szczególne zasługi w pracy na rzecz szkoły i społeczności szkolnej.
               Na białej tablicy pojawiały się zdjęcia z Kroniki Szkolnej upamiętniające wydarzenia
i uroczystości minione, a z głośników popłynęła melodia piosenki o tym, że „ważne są dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy”. Wszyscy chóralnie włączyli się do śpiewania słów niosących nadzieję nowych, mających nadejść dni odpoczynku, nowych aktywności, nowych możliwości.
               Wzruszającym momentem był ten, w którym wystąpili przedstawiciele klas i – według rangi starszeństwa po kolei – od klasy ósmej do pierwszej – żegnali Panią Dyrektor. A potem uczennica klasy drugiej – Waneska Mieczławska- wyśpiewała „Słowa dla Naszej Pani”.
Dzień Pożegnania został zaplanowany na dzień urodzin Pani Dyrektor. Nie obyło się więc bez złożenia urodzinowych życzeń i urodzinowego wiersza wyrecytowanego przez Amelię Kaczorowską.  Pani Dyrektor w podziękowaniu zapewniała zebranych, że „tych” urodzin nie zapomni. A cała sala zaśpiewała:

„Iść ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres
Iść ciągle iść tak bez końca
Witać jeden przebudzony właśnie dzień
Wciąż witać go jak nadziei dobry znak
Z ufnością tą z jaką pierwszą jasność odśpiewuje ptak

Iść ciągle być w tej podróży
Którą ludzie prozaicznie życiem zwą
Iść zawsze iść jak najdłużej
Za plecami mieć nadciągającą noc
Z najprostszych słów swój poranny składać wiersz
W kolorach dwóch raz zobaczyć to co niewidzialne jest

Iść ciągle iść trafiać celnie
W zawianej piaskiem prawdy ślad

Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres”.

                 Następnie wystąpiła delegacja Rodziców, w których imieniu przemówiła Pani Katarzyna Banaś. Dziękowała za stworzenie zespołu nauczycieli, którzy pomagają wychowywać i uczyć ich dzieci, za stworzenie bezpiecznej szkoły, komfortowych warunków nauki. Popłynęły łzy wzruszenia, a Amelia Banaś zaśpiewała piosenkę „Za każdy uśmiech…”

„Za każdy uśmiech twój
Stubarwny lata strój znów ci dam!
Za wszystko to, co wiem
Błękitnej nocy cień – zabierz sam!
Za kilka miłych słów
Sto kwiatów z mego snu dam ci też
Za każdą radość dnia mój kolorowy świat weź”.                Pani Danuta Gerlej podziękowała Pani Dyrektor, że pomagała tworzyć szkołę promującą zdrowie i  zdrowy styl życia, za dbałość o zieleń wokół szkoły, o ogród. I wybrzmiały słowa piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”. Jak nakaz dbałości o przyrodę…
               Tu nastąpił moment wręczenia Pani Dyrektor Świadectwa Wzorowego  Dyrektora z biało- czerwonym paskiem. Znalazły się na nim same oceny celujące za: zaangażowanie i odpowiedzialność w kierowaniu szkołą, profesjonalizm, postawę godną naśladowania, motywowanie do podejmowania działań, pomoc i wsparcie, zrozumienie i życzliwość, dobre słowo i uśmiech, a także życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, dobrego zdrowia, wspaniałego samopoczucia oraz spełnienia marzeń.
               W tym momencie wszyscy Pracownicy szkoły ruszyli, by gremialnie złożyć gratulacje, podziękowania i życzenia. Polały się łzy wzruszenia.
              Niespodzianką dla Pani Dyrektor, a także Pracowników, była piosenka zaśpiewana dla Pani Dyrektor przez nauczyciela wychowania fizycznego i informatyki – Kamila Wernera, który  w ten sposób ujawnił swoje zdolności wokalne i znajomość języka angielskiego.
               Następnie głos zabrali Wójt Gminy Działdowo – Mirosław Zieliński – i Kierownika Oświaty
i Kultury – Pani Danuta Smereczyńska. Po słowach podziękowań i życzeń wręczyli Pani Dyrektor drzewko, które ma upamiętnić ten dzień, Panią Dyrektor i wzrastać wraz z nowymi pokoleniami Uczniów.
               W pełen ekspresji moment uroczystości wprowadziła zebranych Lena Brydzińska piosenką „Śpiewam i tańczę”.
               Zbudowała ona atmosferę do występu grupy tanecznej przygotowanej przez Pana Szymona Krzykowskiego. Dziewczęta spektakularnie podziękowały Pani Dyrektor, eksponując na swych koszulkach magiczne słowo: „DZIĘKUJEMY”.
                Następnie chłopcy z klasy ósmej widowiskowo wystrzelili konfetti. I nastąpiło chóralne zaśpiewanie piosenki „Sto lat! Sto lat!”
                Ten niesamowity czas uwieczniała na zdjęciach Pani Anna Kamińska. Był też zaproszony dziennikarz z portalu „Moje Działdowo”. Na tym portalu można znaleźć materiały upamiętniające te chwile utkane z podziękowań, przemówień, piosenek, kwiatów, łez wzruszeń, uśmiechów, z wrażliwej  materii ludzkich ser. Jest też wywiad ze wzruszoną Jubilatką…
                Do pamiątkowych zdjęć z Panią Dyrektor stanęli Pracownicy, Uczniowie.
                Następnie Pani Dyrektor Urszula Cieślińska zasadziła drzewko; ziemią podsypywali je symbolicznie Uczniowie, Pan Wójt Mirosław Zieliński, Pani Wicedyrektor Ewa Wiśniewska.
  Ostatnim smacznym akcentem dnia był słodki urodzinowy tort, którym Gości częstowała  Pani Dyrektor w zaciszu szkolnej klasy.

Konkurs Wiedzy OMNIBUS 2023

Kolejna edycja Omnibusa, konkursu wiedzy ogólnej, miała miejsce 15 czerwca 2023 roku, tradycyjnie w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły, Janusza Korczaka. Do konkursu przystąpiło 16 uczestników klas I -III, po 4 uczniów z każdej klasy. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań i wzbogacanie wiadomości uczniów w ramach różnych dziedzin wiedzy oraz rozbudzanie dociekliwości intelektualnej i poznawczej dzieci w młodszym wieku szkolnym. Dzieci zmagały się z rozmaitymi zadaniami z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. Do zabawy włączała się również publiczność, gdy uczestnicy nie znali odpowiedzi na niektóre pytania. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie Pani Danuta Gerlej i Pani Wiesława Kaszubska. Zwycięzcą konkursu została Anna Fabisiak z klasy III. Zgodnie z tradycją naszej szkoły dziewczynka otrzymała koronę Króla Maciusia I i zaszczytny tytuł OMNIBUS 2023. Drugie miejsce zajął uczeń klasy II Michał Wojteczek, a trzecie Szymon Rzepliński uczeń klasy I. Konkurs przygotowali uczniowie z Małego Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką Panią Marią Stańczyk. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

ZBIÓRKA NAKRĘTEK

Dnia 12 czerwca 2023 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję „Zbiórka nakrętek plastikowych” dla Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Działdowie. Wszyscy uczniowie szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych licznie włączyli się do akcji charytatywnej. Zebraliśmy całe „SERDUSZKO” i więcej. Uczniowie klasy I zebrali największą ilość. Podsumowując akcję w klasyfikacji indywidualnej: I miejsce – Rzepliński Szymon kl.I -14,80 kg, II miejsce – Stępka Jakub kl.V – 11,20 kg, III miejsce – Szpejna Zofia kl.III -5,40 kg, Karpińska Lena kl.I -5,40 kg.

,,JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!”

7 czerwca o godzinie 10.00 wzięliśmy udział w akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam”. Cała Polska w tym dniu i o tej godzinie czytała książki. Również nasza szkoła dołączyła do tej wspaniałej akcji. Młodsi uczniowie czytali sami lub słuchali czytającego nauczyciela. Starsi uczniowie skupieni w mniejszych grupach czytali i dyskutowali na temat czytanych książek. Piękna pogoda tego dnia i równie piękne otoczenie naszej szkoły zachęciło uczniów do czytania na łonie natury. Uczniowie przynieśli ulubioną książkę, mogli ją zaprezentować kolegom, przeczytać fragmenty i zachęcić do czytania. Głównym organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika ,,Biblioteka w Szkole”, a organizatorami lokalnymi – ponad 2 tysiące bibliotek wszystkich typów. Celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Pierwszy raz byliśmy uczestnikami tej akcji, ale mamy nadzieję, że nie ostatni.

Wycieczka do Torunia

We wtorek 06.06.2023 roku odbyła się wycieczka do Torunia. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 2 i 3 pod opieką nauczycieli pani Marii Stańczyk, pani Marioli Balickiej i pani Wiesławy Kaszubskiej. Celem wycieczki było zwiedzanie Torunia, miasta Mikołaja Kopernika. W zwiedzaniu miasta pomogła nam pani Anna – przewodnik, opowiadając historię wybranej trasy „Toruń legend i mitów”. Pokazała nam Stare Miasto, dom astronoma, jego pomnik i inne zabytki. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie własnoręcznie wykonaliśmy pierniki i zwiedziliśmy muzeum. Poznaliśmy historię wypiekania pierników w Toruniu. Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy nasze wypieczone pierniki. Nie zapomnieliśmy też o zakupie pamiątek i pierników dla naszych najbliższych. Następnie wybraliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Centrum Nowoczesności to 6 pięter do zwiedzania. Zobaczyliśmy najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta o długości 33 metrów, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Na najwyższych piętrach są wystawy „O obrotach”- poświęconą idei koła i ruchu obrotowego oraz „Rzeka” nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły. Pozostałe piętra to raj do zabawy i poznawania nowoczesnej technologii w naszym codziennym życiu. W godzinach wieczornych wróciliśmy do domu. Dzieci były bardzo grzeczne i zadowolone z wyjazdu. Wycieczka wszystkim się podobała. Na medal spisali się rodzice, którzy pomagali nam w opiece nad dziećmi.

WYCIECZKA DO TORUNIA

31 maja 2023 roku odbyła się wycieczka klasy IV do Torunia. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Wystawę Interaktywna Geodium w Planetarium. Na warsztatach w Muzeum Piernika lepilismy własne pierniczki a na koniec udaliśmy się na zachwycający i kojący rejs po Wiśle. Dopisała nam pogoda i super humory. Toruń nas zachwycił na pewno tu wrócimy.

Opiekunami grupy: Mariola Balicka i Anna Kamińska.

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

Dnia 15.05.2023 r. uczniowie z klas I-III byli na wycieczce w Olsztynie, gdzie obejrzeli pełen humoru, interaktywny spektakl „Brzechwa 2020”. Przedstawienie przeniosło dzieci w świat bajki i zaprosiło na najbardziej szaloną lekcję na jakiej kiedykolwiek były. Klasyka polskiej literatury dziecięcej, została osadzona przez reżysera, Olafa Lubaszenkę, w kontekście obecnych czasów, współczesnej szkoły i aktualnych problemów z jakimi borykają się codziennie uczniowie oraz ich opiekunowie. Płynące ze sceny treści edukacyjne były uniwersalne, łatwe w odbiorze i atrakcyjne dla dzieci. Wszystko było w bogatej oprawie muzycznej oraz choreograficznej. Przestawienie obfitowało w moc atrakcji, takich jak specjalnie zaprojektowane pacynki, teatr cieni i multimedialna niespodziankę. Pełen humoru, nieco zwariowany spektakl o przyjaźni, zwierzętach, zdrowiu, higienie i przywarach ludzkiego charakteru bardzo podobał się dzieciom. Opiekunami na wycieczce byli: Urszula Cieślińska, Maria Stańczyk, Wiesława Kaszubska i Danuta Gerlej.

KONKURS EASY ENGLISH

25 kwietnia 2023 roku odbył się V Gminny Konkurs Języka Angielskiego Easy English . Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Burkacie. Naszą szkołę godnie reprezentowała 5 – osobowa drużyna z klasy VIII w składzie – Katarzyna Grabińska, Nikola Szpejna, Zuzanna Wiśniewska, Dawid Backiel i Oskar Rudnicki.

Zuzanna Wiśniewska zdobyła I miejsce, a Oskar Rudnicki – II miejsce w konkursie indywidualnym. Uczniów przygotowała nauczycielka języka angielskiego p.Anna Kamińska.

Gratulacje

Gra terenowa pt: „W poszukiwaniu historii” w Ruszkowie 5 maja 2023 r.

W dniu 5 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Ruszkowie odbyła się gra terenowa pt: „W poszukiwaniu historii”. Celem gry było upamiętnienie podpisania Konstytucji 3 Maja i rozbudzenie zainteresowania historią Polski. W grze wzięło udział 6 drużyn – byli to uczniowie szkół podstawowych m.in z Ruszkowa, Sławkowa, Burkatu, Księżego Dworu, Petrykoz. W tym roku organizatorzy postawili na rywalizację sportową. W trwania gry uczestnicy wykonywali zadania na kolejnych punktach trasy: konkurencje sportowe na czas, odegranie na dzwonkach melodii Hymnu państwowego, strzelanie z karabinka pneumatycznego. Ostatnia konkurencja sprawdzała wiedzę historyczną uczniów, którzy mierzyli się z rozwiązaniem krzyżówki.
Wszyscy uczestnicy po skończonej zabawie bawili się jedząc kiełbaski z grilla i pyszne ciasta. Uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa w grze oraz pamiątkowe medale. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze zajęła 3 pucharowe miejsce.

Nasza drużyna wystąpiła w składzie:

  1. Hanna Makiłła – klasa 8
  2. Aleksander Gadomski – klasa 8
  3. Oskar Rudnicki – klasa 8
  4. Oliwier Mroczkowski – klasa 6
  5. Kacper Nadarzyński – klasa 6
  6. Aleksandra Rogozińska – klasa 6

Opiekun grupy: Iwona Rogozińska

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 27.04.2023r. uczniowie klas: V, VI i VIII pojechali na wycieczkę do Warszawy. Opiekę nad dziećmi sprawowały: pani Urszula Cieślińska, pani Marzena Cedlerska, pani Anna Nadwodna i pani Kamila Leoniak. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Stadionu Narodowego wraz z przewodnikiem. To wspaniałe miejsce. Siedząc na trybunach i patrząc na telebimy dzieci poczuły się jak prawdziwi kibice. Podczas zwiedzania stadionu uczestnicy zapoznali się z trasą kibica. Odwiedzili wszystkie miejsca stadionu, z których korzystają piłkarze podczas rozgrywek tj. boisko, trybuny, kaplicę, sale do masaży i kąpieli, szatnie, itp. Uczestnicy mogli wykonać zdjęcia z koszulkami ulubionych piłkarzy. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, podziwialiśmy tam bogatą kolekcję egzotycznych roślin, które rosną w odległych krajach. Zaciekawiły nas bardzo palmy, kaktusy. Zwiedzaliśmy także oranżerię gdzie duże zainteresowanie uczniów wzbudziły rośliny mięsożerne i storczyki. Kolejnym punktem wycieczki były Łazienki Królewskie, które kuszą zabytkami, takimi jak Pałac na Wyspie, czy Teatr Królewski ze Starą Oranżerią i historycznymi ogrodami. Przechadzając się po parku, uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Fryderyka Chopina i podziwiali piękno otaczającej przyrody. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Neonów, jedno z nielicznych na świecie muzeum poświęcone starym reklamom świetlnym. Oprócz samego zwiedzania uczniowie poznali historię najważniejszych neonów wystawianych w muzeum, dowiedzieli się w jaki sposób powstają neony oraz jak trudną sztuką jest ich konserwacja.

 Anna Nadwodna

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – etap powiatowy

Dnia 25.04.2023 roku odbył się Warmińsko – Mazurski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zorganizowany pod patronatem honorowym Starosty Działdowskiego Pawła Cieślińskiego i Burmistrza Lidzbarka Macieja Sitarka.

Nasza szkoła zajęła II miejsce. Skład drużyny:

  1. Hubert Balicki kl. VIII
  2. Nikodem Baranowski kl. VIII
  3. Dominik Wiśniewski kl. VII

Gratulujemy!

Anna Nadwodna

Apetyt rośnie w miarę jedzenia…

26 kwietnia odbyły się eliminacje powiatowe XXXIX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z poezją”. Jury w składzie: Renata Buczyńska, Natalia Świniarka i Marzanna Bielecka-Maćkowiak wysłuchało 28 recytatorów. Uczennica naszej szkoły Amelia Kaczorowska zajęła III miejsce w kategorii klas VII – VIII. Amelka w gminnym konkursie zdobyła I miejsce, na etapie miejsko-gminnym także była pierwsza. I narobiła nam apetytu na reprezentowanie powiatu działdowskiego na szczeblu wojewódzkim… Może uda się w następnym roku… Amelka bowiem nabyła dzięki występom doświadczenia; walczyła z tremą, podglądała warsztat innych recytatorów, a przede wszystkim odczuła przyjemność słuchania recytacji, od której już tylko o krok od aktorstwa. To, co z trudem zdobyte, bardzo się ceni. Cieszmy się z sukcesu Amelki. „Ciesz się małymi rzeczami, a będą nadal rosnąć” (Slaven Vuji).

Mariola Balicka

Sprzątamy Dla Polski”- 24 kwietnia 2023r.

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Sprzątamy Dla Polski” z okazji „Dnia Ziemi”. Uczniowie otrzymali gumowe rękawice i worki na śmieci a następnie wyruszyli aby sprzątać okolice szkoły i teren naszej wsi. Celem nadrzędnym akcji szkolnej było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.
W ramach akcji uczniowie poza terenem wokół szkoły, „lasku” w Księżym Dworze, przystanków autobusowych sprzątali również teren cmentarza wojennego na trasie Księży Dwór-Kurki. W ramach obchodów „Dnia Ziemi” uczniowie szkoły opracowywali także plakaty o tematyce ekologicznej i uczestniczyli w pogadankach dotyczących ochrony środowiska.

Opiekun Iwona Rogozińska

PRZYGODA Z RECYTACJĄ

W Miejskim Domu Kultury w Działdowie 19 kwietnia 2023 r. przed godziną 10.00 zgromadziły się dzieci i młodzież, by wziąć udział w „Spotkaniach z Poezją” na etapie miejsko – gminnym. Dzieciom towarzyszyli rodzice, nauczyciele. Na liście przyklejonej na drzwiach do sali uczestnicy konkursu mogli odnaleźć swoje nazwisko, sprawdzić kolejność wychodzenia na scenę. Następnie wejść na scenę, spojrzeć na widownię, spróbować poczuć się dobrze w nowym miejscu, oswoić się z nim. Potem zająć miejsce w rzędzie krzeseł, odnaleźć znajome z poprzedniego etapu konkursu twarze. Przewodnicząca Jury (Pani Marzanna Bielecka – Maćkowiak) przedstawiła Jurorki: Panią Elżbietę Zakrzewską i Panią Krystynę Sztramską. Rozładowała napięcie przed występami – ćwiczeniami rozgrzewającymi aparat mowy. I zaczął się konkurs.
Walka z tremą, zwilżenie ust przyniesioną w butelce wodą. Słuchanie recytacji innych uczestników konkursu. I wreszcie czas na „swoje pięć minut”. Na stworzenie, wyczarowanie świata – wierszem, prozą – interpretacją, dykcją, głosem, mimiką, spojrzeniem. Przywołanie uwagi słuchaczy, widzów, sprawienie, by przez chwilę stali się częścią wykreowanego świata. Przed tym trudnym zadaniem stanęli między innymi Michał Wojteczek z kl. II i Amelia Kaczorowska z kl. VII. A z nimi jeszcze trzydzieścioro pięcioro uczestników konkursu. Amelii udało się stworzyć słowem i głosem świat, do którego porwała słuchaczy, i zajęła pierwsze miejsce w swej kategorii wiekowej (kl. VII -VIII). Tym samym przeszła do kolejnego – powiatowego – etapu konkursu.  

Mariola Balicka

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – etap gminny

14.04.2023 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem turnieju BRD  – jest podniesienie poziomu wiedzy oraz zwiększenie świadomości o istniejących zagrożeniach wśród młodych uczestników ruchu drogowego. Uczniowie mieli do pokonania test wiedzy, test skrzyżowań i jazdę z przeszkodami. Ostatecznie z pucharami na podium stanęły drużyny:
Kategoria wiekowa 10 – 12 lat:

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Grubby w Sławkowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Burkacie

Kategoria wiekowa 13 – 15 lat:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze
II miejsce – Szkoła Podstawowa  w Ruszkowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Burkacie

Indywidualnie I miejsce w turnieju w grupie młodszej z części teoretycznej zajęła Aleksandra Borkowska. Wśród zawodników grupy starszej otrzymał Dominik Wiśniewski za bezbłędny przejazd toru przeszkód i najlepiej poradził sobie z teorią dotyczącą skrzyżowań a Wiktor Balicki poza świetną jazdą najlepiej poradził sobie z teorii przepisów ruchu drogowego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sławkowie oraz Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze zdobyli pierwsze miejsca w swoich grupach wiekowych i będą reprezentować gminę Działdowo na eliminacjach powiatowych. Na etapie gminnym organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Działdowie oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze. Zwycięzcy otrzymali nagrody, które ufundowali: Wójt Gminy Działdowo, Komenda Powiatowa Policji w Działdowie. Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy znakomitej wiedzy z zakresu przepisów drogowych.
Opiekun drużyn – Anna Nadwodna

W POETYCKIEJ ATMOSFERZE

Powitano nas gościnnie już od progu Świetlicy w Księżym Dworze, w której króluje Pani Iwona Kalinowska. W środku panował miły dla ucha rozgardiasz, bo przybyli goście z całej gminy. Wieszak wzdłuż ściany był zawieszony kurtkami. Po „pandemicznej przerwie” taki widok niesie ukojenie i rozczulenie…W powietrzu roznosił się zapach kawy. Na stoliku piętrzyły się urocze filiżanki w różyczki. Dzieci zajęły miejsca w sali, gdzie ściany przyozdabiały długie do ziemi białe firany i szare zasłony. Napis na kotarze za sceną informował, że odbywa się właśnie XV Konkurs Poezji (03.04.23r.). Jury ( Marzanna Bielecka- Maćkowiak, Janina Dzenis, Elżbieta Zakrzewska) i wszyscy obecni wysłuchali recytacji około czterdzieściorga recytatorów. Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze godnie reprezentowało siedmioro uczniów (Lena Zuzanna Balicka (kl. II), Michał Wojteczek (kl. II), Maja Lipowska(kl. IV), Maja Orłowska (kl. IV), Leon Kowalski(kl. IV), Amelia Kaczorowska(kl. VII), Hanna Makiłła(kl. VIII)). Wszyscy uczestnicy konkursu zostali docenieni przez Jury. Przewodnicząca Jury – Pani Marzanna Bielecka – Maćkowiak podkreśliła, że wszyscy obecni, wchodząc na scenę, powinni to robić z dumą, bo zasłużyli, by ją odczuwać. Wszyscy uczestnicy konkursu, dzięki staraniom Pani Aleksandry Kowalskiej (Dyrektorowi Biblioteki-Centrum Kultury Gminy Działdowo) otrzymali nagrody rzeczowe; każde dziecko opuszczało spotkanie z wygraną książką. Naszą szkołę na powiatowym już szczeblu konkursu reprezentować będą Michał Wojteczek (wychowanek Pani Wiesławy Kaszubskiej), który zdobył pierwsze miejsce wśród uczniów klas I -III, i Amelia Kaczorowska (pod opieką Pani Marioli Balickiej), zwyciężczyni wśród uczniów klas VII – VIII.

Mariola Balicka

W hołdzie Mikołajowi Kopernikowi

31 marca 2023 r. pod patronatem Wójta Gminy Działdowo odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Swe gościnne podwoje otworzyła Szkoła Podstawowa w Petrykozach. Jednym z celów konkursu była integracja uczniów i nauczycieli ze szkół Gminy Działdowo. Konkurs promował umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych i interpunkcyjnych języka polskiego, a także kształtowanie postaw szacunku i współodpowiedzialności za nasze dziedzictwo. Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze reprezentowały Patrycja Pawlak i Zuzanna Wiśniewska. Patrycja Pawlak w kategorii uczniów klas III – IV zdobyła tytuł Mistrza Ortografii w Gminnym Konkursie Ortograficznym, a Zuzanna Wiśniewska zajęła II miejsce w kategorii klas VII -VIII w Gminnym Konkursie Ortograficznym o tytuł „Mistrza Ortografii”. Dyktanda, które pisały, dotyczyły postaci Mikołaja Kopernika, co ma związek z 550 rocznicą urodzin tego wielkiego astronoma. Dziewczęta, oprócz dyplomów, przywiozły trofea w postaci książek. Patrycja Pawlak, niczym Skawiński z „Latarnika” Henryka Sienkiewicza będzie swe życie przemierzać z „Panem Tadeuszem” pod rękę, a Zuzannie Wiśniewskiej towarzyszyć będzie Krzysztof Kamil Baczyński w swoim tomie poezji. Na statuetce zdobytej przez Patrycję widnieje wśród książek symboliczny „kaganek oświaty” umieszczony pomiędzy skrzydłami układającymi się w literę V (symbol zwycięstwa). Niech zatem nauka służy szczytnym celom i przysłuży się zwycięstwu Mądrości. Życzymy Dziewczynom, aby – jak Mikołajowi Kopernikowi udało się „wstrzymać Słońce, ruszyć Ziemię”- tak im niech się uda powstrzymać błędy ortograficzne i interpunkcyjne, a poprawność ortograficzna i interpunkcyjna naszej pięknej polszczyzny niech nam przyświeca…

Mariola Balicka

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2023

W dniach 23-24. 03.2023 r. kolejny już raz w naszej szkole odbyły się rekolekcje dla uczniów naszej placówki, które poprowadził ks. Stanisław Szestowicki – salezjanin, misjonarz. Głównym tematem tegorocznych rekolekcji były rozważania na temat Dekalogu i jego znaczenia w życiu każdego chrześcijanina. Prowadzący podkreślił znaczenie budowania właściwej hierarchii wartości w życiu osobistym jak i również społecznym. W podczas trwania rekolekcji zorganizowane były konkursy, projekcje filmów o tematyce religijnej, uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz przypominali sobie słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w trakcie trwania Jego pontyfikatu. W drugi dzień rekolekcji uczniowie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz sprawowana była Eucharystia. Podczas Mszy świętej uczniowie brali aktywny udział – przygotowując czytania, śpiew psalmu, modlitwę wiernych. Wszystko przeplatane było pięknymi pieśniami, które  ubogaciły liturgię. Nad przebiegiem rekolekcji czuwała pani Beata Dembowska- katecheta naszej szkoły.

Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej w Księżym Dworze

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie klas
O-VIII pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.
Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i dekoracje. Na korytarzach od rana było kolorowo i wesoło. Pierwszym punktem programu było przygotowanie w klasach wiosennego wystroju
i symbolicznej Marzanny. Następnie zaproszono wszystkich uczniów z wychowawcami na szkolny hol, gdzie w ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbył się konkurs na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny strój wiosenny. Reprezentanci poszczególnych klas prezentowali się w swoich kolorowych  strojach. Jury wyróżniło kilka ciekawych propozycji, wszyscy uczestnicy otrzymali gromkie brawa. Ten dzień to również w Naszej szkole „Dzień bez plecaka”. Uczniowie prześcigali się w pomysłach na najbardziej pomysłowe rozwiązanie zadania: w co można spakować książki i przybory szkolne? Po zakończonych prezentacjach ogłoszono wyniki konkursów pt. ,,Pani Wiosna”, „Wiosenna sala”, „Najpiękniejsza Eco-Marzanna”, „Najlepszy Bezplecak”. Wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody. Uczniowie podczas spotkania całej społeczności szkolnej mogli również zaprezentować Kolorowe Skarpetki czyli symbol obchodzonego tego dnia Światowego Dnia Zespołu Downa. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby
z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Punktem kulminacyjnym wiosennego święta było spalenie Marzanny. W kolorowym korowodzie z Marzanną dzieci wyruszyły poza mury szkoły, by pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Wspaniałą atrakcją okazały się kiełbaski przyrządzone na szkolnym ognisku.
Po powrocie do budynku szkoły, uczniowie udali się na salę sportową gdzie odbył się wiosenny turniej sportowy w piłce nożnej. W tym dniu wszyscy uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy.

Konkurs English Rules


16 marca 2023 roku odbył się konkurs z języka angielskiego English Rules. Organizatorem konkursu było II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Działdowie. Nasi uczniowie z klasy VIII Nikola Szpejna i Dawid Backiel zdobyli wyróżnienie. Uczniów przygotowała nauczycielka języka angielskiego

  • Anna Kamińska.

Gratulacje

DRUKARKA 3D

20 marca 2023r. uczniowie klasy I i II uczestniczyli w warsztatach podczas których uczniowie poznawali zasady i możliwości pracy drukarki 3D. Zajęcia były bardzo interesujące.

Danuta Gerlej

ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ – STRZELANIE Z BRONI PNEUMATYCZNEJ

27 lutego 2023 r. w naszej szkole gościł Pan Zygmunt Osmański, Zbigniewem Mergel, którzy pokazali uczniom w jaki sposób należy strzelać z ręcznej broni pneumatycznej „wiatrówki”. Pan Osmański od kilkudziesięciu lat współpracuje z LOK, czyli Ligą Obrony Kraju, pragnącej społecznie pracować nad rozwojem siły i obronności kraju. Dziś z tej okazji skorzystali uczniowie klasy IV, VII oraz VIII. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. W niedalekiej przyszłości planowane jest zorganizowanie turnieju strzeleckiego szkół z terenu Gminy Działdowo. 

Szymon Krzykowski

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego 2023 r. zgromadziliśmy się na szkolnym holu, aby podkreślić wartość narodowego dobra, jakim jest język ojczysty. To wyraz wolności narodu, a jednocześnie jego odrębności. To fundament budowania kultury narodu.
Polonistka – Mariola Balicka – przypomniała tragiczną historię ustanowienia tego dnia, która wiąże się ze śmiercią pięciu studentów broniących istnienia ich ojczystego języka – języka bengalskiego. Uczciliśmy to święto poprzez udział w konkursie na temat języka polskiego i literatury polskiej, polskich pisarzy, ciekawostek związanych z historią naszego języka. Wychowawcy klas IV -VIII wybrali uczniów reprezentujących klasy na forum szkoły. Zmagali się oni z pytaniami w dwóch częściach konkursu: pierwsza polegała na odpowiadaniu na losowo wybrane pytania, druga na pisemnym rozwiązaniu testu, który sprawdzało Jury. Walka była zacięta. Nie obyło się bez dogrywki. Podczas gdy uczniowie zmagali się z pisemną częścią konkursu, społeczność szkolna wysłuchała piosenek bez polskich znaków diakrytycznych. Był to apel o dbałość o charakterystyczne dla naszego języka cechy („Język polski jest ą- ę”). Jury w składzie: p. Ewa Wiśniewska, p. Anna Kamińska i p. Kamila Leoniak wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła klasa ósma (Hanna Makiłła, Katarzyna Grabińska, Alicja Zera), drugie – szósta (Kacper Nadarzyński, Oliwier Mroczkowski, Sebastian Wiśniewski), a trzecie – klasa czwarta (Patrycja Pawlak, Maja Lipowska, Maja Pszenna). Wszystkie klasy były zaangażowane w dopingowanie swoich kolegów oklaskiwaniem ich po każdej dobrej odpowiedzi. Atmosfera pozytywnej atmosfery unosiła się wśród zgromadzonych. Mamy nadzieję, że klimat ten będzie sprzyjał rozwojowi zainteresowania językiem ojczystym i owocował miłością do polskiej literatury.

TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚĆI

W dniach 21-26 listopada 2022 r. w naszej szkle obchodziliśmy „Tydzień Życzliwości”. W tym tygodniu cała społeczności uczniowska dekorowała „Drzewko Życzliwości” serduszkami z hasłami tolerancji, życzliwości. Każda klasa postarała się wykonać pięknie ozdobione serduszka, które zawisły na drzewku. Wszyscy uczniowie starają się być uczciwi, tolerancyjni, pomocni, koleżeńscy. W ramach tego tygodnia zorganizowano głosowanie na „Najbardziej życzliwego ucznia w klasie i nauczyciela w szkole”. Po głosowaniu i komisyjnym zliczeniu głosów wyniki były następujące:

Najbardziej życzliwy uczeń w:

Kl. I – Julia Mergalska

Kl.II – Maria Szczypińska

Kl.III – Wiktoria Barwińska

Kl.IV – Patrycja Pawlak

Kl.V – Malwina Banaś

Kl.VI – Ksawery Lipowski

Kl.VII – Wiktor Ozimkowski

Kl.VIII – Zuzanna Wiśniewska

Wśród nauczycieli tytuł „Najbardziej życzliwego nauczyciela uzyskała” Pani Kamila Leoniak. Zwycięscy otrzymali pamiątkowe „SERDUSZKA” oraz słodkości.

Pedagog szkolny Ewa Wiśniewska

WALENTYNKI 2023

Dnia 14 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze uczniowie klasy 8 wraz z wychowawczynią p. Marzeną Cedlerską przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Zakochanych. Pani M. Cedlerska wprowadziła społeczność szkolną w uroczysty nastrój. Uczniowie klasy 8 zaprezentowali montaż słowno – muzyczny poświęcony tematyce miłosnej. Została przybliżona historia „Walentynek” na świecie ze szczególną uwagą na kultywowanie tradycji w Polsce. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wspólnie film poświęcony najpiękniejszemu uczuciu jakim jest miłość. Walentynkowa poczta umilała Dzień Zakochanych. Uczniowie wrzucali do skrzynki „walentynki” – karteczki, liściki skierowane do szkolnych sympatii. W tym dniu cała społeczność szkolna ubrana była na czerwono lub miała elementy garderoby w tym kojarzącym się z gorącym uczuciem kolorze. Podczas naszego spotkania dzieci i młodzież miały możliwość kontynuowania tradycji walentynkowych. Poprzez zachęcenie do okazywania uczuć innym osobom czerpały radość ze wspólnego bycia razem a przede wszystkim budowały atmosferę przyjaźni. Najważniejsze, że nie zabrakło uśmiechu, bo przecież o to najbardziej nam chodziło. Wszystkim ten dzień bardzo się podobał. Na koniec pani dyrektor Urszula Cieślińska życzyła wszystkim aby nie tylko ten dzień był przykładem okazywania pozytywnych uczuć na co dzień.
Marzena Cedlerska -wychowawca klasy 8.

I BAL KARNAWAŁOWY W KSIĘŻYM DWORZE

Dnia 8.02.2023 r. w Księżym Dworze odbył się bal karnawałowy, w którym uczestniczyły dzieci w wieku przedszkolnym z Kurek, Kisin, Księżego Dworu oraz dzieci szkolne a także nauczyciele, wychowawcy. Bal odbył się na sali gimnastycznej. Impreza trwała od godziny 16.00 do 20.00. Wszyscy uczestnicy balu zobowiązani byli do włożenia stroju karnawałowego. Społeczność szkolna bawiła się przy muzyce DJ. Uczniowie wspólnie z nauczycielami bawili się świetnie, zarówno ci młodsi jak i starsze roczniki .W połowie balu komisja w składzie której byli rodzice i nauczyciele wyłoniła KRÓLOWĄ i KRÓLA BALU. Kryterium wyboru było najciekawsze przebranie oraz technika, umiejętności taneczne dzieci. Królową Balu została dziewczynka z grupy przedszkolnej w Kisinach Anastazja Rogowicz a Królem Balu karnawałowego został Julian Gadomski z klasy II,. Wybrana para królewska otrzymała korony, po czym z wdziękiem zaprezentowała się wśród zebranych uczestników balu oraz gości. Pod koniec balu dzieci otrzymały paczki w postaci słodyczy, po czym rozeszły się do swoich domów pod opieką rodziców. Bal karnawałowy można zaliczyć więc do udanych.

Alina Próchniak

III GMINNY BAL KARNAWAŁOWY

13 stycznia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie odbył się III Gminny Bal Karnawałowy z Mikołajem. Spotkanie rozpoczęło się świątecznym występem artystycznym w wykonaniu uczniów z klasy II pod opieką p. Wiesławy Kaszubskiej, dziewcząt z klas IV – V pod opieką p. Anny Kamińskiej i p. Iwony Rogozińskiej. Układ taneczny w wykonaniu uczennic pod kierunkiem p. Szymona Krzykowskiego zakończył część artystyczną a wspólny taniec rozpoczął BAL. Następnie odbywały się zabawy dla dzieci oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem, który obdarował dzieci prezentami.

Jasełka 2022

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy pochylamy się nad tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka. 22 grudnia 2022 roku na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się jasełka szkolne, które przedstawili uczniowie kl. II pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej. Całość występów przeplatana była kolędami i pastorałkami, które wprowadziły nas w atmosferę zbliżających się świąt Narodzenia Pańskiego. Jasełka uświetniły występy sióstr Popowicz: Karoliny, Zuzanny i Patrycji – absolwentki naszej szkoły. Na zakończenie uroczystego apelu zabrała głos Pani Dyrektor szkoły Urszula Cieślińska, która podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunowi za przygotowanie występów oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę Bożego Narodzenia. Złożyła również świąteczne życzenia uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W ramach realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego na rok szkolny 2022/2023 dnia 12 grudnia 2022r odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat „Nieletni wobec prawa”. Spotkanie prowadziły Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, Pani Katarzyną Rogozińską i Pani Justyna Nowicka. W spotkaniu brali udział uczniowie kl. VI-VIII. Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Pani policjantka omówiła również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawiła rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym Uświadomiła uczniom, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

Pedagog szkolny

Ewa Wiśniewska

Wieczorek astronomiczno-fizyczny

W dniu 30.11.2022 r. uczennice klasy ósmej wraz z opiekunem uczestniczyły w pierwszym wieczorku astronomiczno-fizycznym przygotowanym przez członków Szkolnego Koła Obserwacji Kosmosu w Zespole Szkół Nr 1 w Działdowie. Podczas spotkania zostałyśmy zapoznane z budową szkolnego teleskopu, a także z przygotowaniami praktycznymi do obserwacji nieba. W drugiej części spotkania w ramach projektu „Śladami Mikołaja Kopernika” uczestniczyłyśmy w wykładzie o słynnym astronomie.

                                                                                                  Kamila Leoniak

Konkurs biblioteczny ,,Jan Brzechwa”

Dnia 25 listopada został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Jan Brzechwa i jego utwory”. Głównym celem konkursu było  rozbudzanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, rozwijanie zainteresowań dziecięca literaturą Jana Brzechwy, stosowanie różnych technik plastycznych, wdrażanie i rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III. Prace plastyczne wykonane były różnymi technikami do wierszy Jana Brzechwy. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

I miejsce:

Lena Brydzińska klasa II

II miejsce:

Adam Fetka klasa I

Lena Pomińska klasa I

III miejsce:

Wanesa Mieczławska klasa II

Marcelina Sadowska klasa II

Zuzanna Laskowska klasa II

Natan Śliwiński klasa I

Emilia Groszek klasa II

Laura Mieczławska klasa I

Zuzanna Płocharska klasa II

Wyróżnienia:

Julia Witek klasa II

Zofia Rafalska klasa II

Michał Wojteczek klasa II

Dzień Pluszowego Misia.

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Tego dnia w naszej szkole w klasach I-III po raz kolejny postanowiono uczcić to święto w sposób szczególny. Wszystkie misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajeczne i kolorowe opuściły swoje zaciszne pokoiki i przybyły wraz z uczniami do szkoły. Każdy był piękny i wyjątkowy. Celem całego przedsięwzięcia było przybliżenie dzieciom w sposób bardzo przystępny historii pluszowego misia, przedstawienie w formie kolorowanek różnych sylwetek misiów oraz zachęcanie do poszanowania zabawek. W trakcie uroczystości nie zabrakło różnych konkursów z nagrodami. Uczniowie rywalizowali w kategorii: najmniejszy i największy przyniesiony miś oraz w kategorii największa liczba przyniesionych misiów przez jedno dziecko. Ustanowiono również rekord w największej liczbie misiów przyniesionych do szkoły przez wszystkie dzieci. Zebrano145 misiów. Na zakończenia wszystkie dzieci zrobiły zdjęcia w misiowej fotobudce. To był niezapomniany dzień, pełnego wrażeń, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Maria Stańczyk

Igrzyska młodzieży w piłce nożnej halowej o Mistrzostwo Powiatu Działdowskiego.

Dnia 28.11.2022r. W Lidzbarku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Działdowskiego w halowej piłce nożnej. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze, wygrywając rozgrywki Gminne, zapewnili sobie udział w tym turnieju jako przedstawiciele Gminy Działdowo. Podopieczni Pana Kamila Werner oraz Pana Szymona Krzykowskiego rywalizowali w turnieju z czterema drużynami. Padły następujące wyniki:

SP Księży Dwór – SP Wielki Łęck  –    2:1

SP Księży Dwór – SP nr 2 Lidzbark  – 0:3

SP Księży Dwór – SP nr 1 Lidzbark –  3:1

Turniej odbywał się w formule „każdy z każdym”. Nasi podopieczni zdobyli 6 pkt., co w ostatecznym rozrachunku dało nam pierwsze miejsce i tym samym tryumfowaliśmy w tych rozgrywkach. Udział w turnieju wzięli uczniowie:

  1. Dominik Wiśniewski
  2. Marceli Kościński
  3. Hubert Balicki
  4. Nikodem Baranowski
  5. Norbert Spiżewski
  6. Bartosz Zawodnik
  7. Oskar Rudnicki
  8. Mateusz Barwiński
  9. Miłosz Barwiński

Kamil Werner

Szymon Krzykowski

GMINNY TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ

18 listopada 2022 r. nasi uczniowie wzięli udział w „Gminnym Halowym Turnieju Piłki Nożnej” o Puchar Wójta Gminy Działdowo, który odbył się w Szkole Podstawowej w Burkacie. W turnieju wystartowało 7 szkół z terenu Gminy Działdowo. Nasi młodzi zawodnicy zaprezentowali się ze znakomitej strony, nie zostawiając złudzeń innym drużynom, kto w tym turnieju był najlepszy. Nie przegrywając żadnego meczu z 5 zwycięstwami, zajęli I miejsce, stając się tym samym najlepszą drużyna piłkarską, wśród szkół z terenu Gminy Działdowo. Nasz napastnik Dominik Wiśniewski strzelając 14 bramek, został wybrany MVP turnieju oraz królem strzelców tych rozgrywek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Szymon Krzykowski
Kamil Werner

Akcja „Szkoła do hymnu” – 2022 rok

10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze o godzinie 11.11, symbolizującej świąteczną datę, wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły odśpiewali 4 zwrotki hymnu polskiego. W ten sposób Nasza społeczność po raz kolejny włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu”.

Iwona Rogozińska

Festiwal Twórczości Religijnej „FERA 2022”

20 listopada 2022 r. w Iłowie odbył się Festiwal Twórczości Religijnej FERA 2022. Nasza szkoła reprezentowana była w konkursie recytatorskim w grupie wiekowej  – kl. I-III przez uczniów z klasy drugiej Lenę Balicką i Michała Wojteczek. Lena Balicka recytowała wiersz Ewy Stadtmüller „Modlitwa do anioła wyboru”, natomiast Michał Wojteczek wiersz Małgorzaty Nawrockiej pt. „Pytały dzieci o Pana Boga”. Michał zajął I miejsce w swojej kategorii. Naszym młodym artystom gratulujemy! Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej.

Święto Niepodległości w Gminie Działdowo

W środę, 9 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze świętowano Gminne Obchody Święta Niepodległości – „Śladami Niepodległej Polski 1918-2022”. Dzięki wsparciu KOWR-u i Fundacji DAR Społeczny uroczystość nabrała międzypokoleniowego wymiaru. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu zespołu muzycznego „Art. Music” wspólnie z seniorami i dziećmi z gminy Działdowo. Zebrani wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych z wykonaniu zespołu Transtime. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu: pt. „Rota” autorstwa Kamila Kulczyńskiego i Urszuli Szałaty przedstawiony przez Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie. Uczestnicy uroczystości mogli także zapalić świece, światło wolności jako symbol Niepodległości. Na zakończenie uroczystości odbył się wspólny poczęstunek.

„MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA”

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze w dniach 17- 21.10.2022r. został przeprowadzony Konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Na początku uczniowie rywalizowali ze sobą na poziome swojej klasy. Każdy uczeń otrzymał kartkę z działaniami z zakresu tabliczki mnożenia i miał za zadanie jak najszybciej wpisać wyniki wszystkich podanych działań. Z każdej klasy zostały wyłonione osoby, które najlepiej i najszybciej wykonały to zadanie. Rywalizacja była bardzo zacięta ale na szczęście udało się wyłonić zwycięzców. Uczniom wręczono dyplomy i nagrody.

Tytuł MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA otrzymała

w klasach IV-VI:

Aleksandra Borkowska uczennica klasy 6

w klasach VII-VIII

Katarzyna Szczypińska uczennica klasy 8

GRATULUJEMY !

XVIII KAMPANIA BIAŁYCH SERC 12 -23 PAŹDZIERNIKA 2022 ROKU

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod nazwą Kampania Białych Serc, która jest solidarnym protestem przeciwko wszelkiego rodzaju uzależnieniom. Akcja w tym roku dotyczyła fonoholizmu czyli uzależnienia od smartfonów. Kampania miała na celu przybliżyć młodzieży szkodliwość nadużywania telefonów komórkowych. Jak wskazują badania co piąty nastolatek boryka się z tym problemem. Długotrwałe spędzanie czasu przed kilkucalowym ekranem smartfona ma swoje konsekwencje – bóle głowy, zanik relacji społecznych, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia snu, negatywny wpływ na koncentrację i utrudnia uczenie się. Zgodnie ze standardem kampanii, została przygotowana gazetka, na której zawisły białe serca – symbol Kampanii. Wśród materiałów gazetki tematycznej również znalazły się informacje na temat długotrwałego używania smarfona, jak radzić sobie z fonoholizmem oraz wskazówki jak można spędzać wolny czas, aby ograniczyć korzystanie z telefonu komórkowego. W ramach Kampanii została przeprowadzona pogadanka z młodzieżą, na której przedstawiona została krótka prezentacja oraz filmy przedstawiające skutki fonoholizmu. Młodzież miała do rozwiązania test, składający się z piętnastu pytań, dzięki którym mogli sobie uświadomić czy są w grupie ryzyka, które objawia się uzależnieniem od smartfona.

Aleksandra Mrowińska

WIZYTA W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

Dnia 20 października 2022 r. uczniowie kl. V i kl. VII wraz z opiekunami p. Ewą Wiśniewską i p. Anną Nadwodną odwiedzili Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Działdowie.  Uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z nowym dla nich miejscem. Podczas wizyty w bibliotece uczniowie mieli możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Pani bibliotekarka we wspaniały sposób opowiadała o zbiorach znajdujących się na półkach. Uczniowie dowiedzieli się jak mogą zapisać się do miejskiej biblioteki, jak korzystać ze zbiorów i poznali zasady wypożyczania książek, dowiedzieli się jak należy dbać o książki. Uczniowie mieli okazję poznali zawód bibliotekarza w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który był realizowany w szkole. Drugą częścią wyjazdu było spotkanie integracyjne przy pizzy, na którym wszyscy mile spędzili czas.

Ewa Wiśniewska

Anna Nadwodna

ŚLUBOWANIE KLASY I

„Wiemy kim jesteśmy, lecz nie wiemy, kim będziemy”/ William Shakespeare / – pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole 19 października 2022r. uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Aktu ślubowania i pasowania dokonała pani dyrektor Urszula Cieślińska. Uczniowie zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze oraz w poczet czytelników szkolnej biblioteki. Każdy uczeń podpisał się pod aktem ślubowania w kronice szkolnej. Podpisem był odcisk palca wskazującego prawej ręki. Aktu pasowania na czytelnika dokonała pani Wiesława Kaszubska. Na pamiątkę ślubowania i pasowania uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i książki. Pierwszoklasiści pokazali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w części artystycznej. Po uroczystości przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego wręczyli pierwszoklasistom drobne upominki, a rodzice „słodkie” kuferki. Mamy nadzieję, że nauka w szkole będzie już zawsze słodka i wspaniała. Na uroczystości obecni byli rodzice pierwszoklasistów, uczniowie klas II-III, dzieci z grupy przedszkolnej oraz nauczyciele. W części artystycznej udział wzięli uczniowie z klasy IV i VIII: Patrycja Pawlak, Maja Lipowska, Katarzyna Szczypińska, Zuzanna Wiśniewska, Karolina Jaskólska, Hanna Makiłła, Agata Kordalska, Aleksander Gadomski, Nikola Szpejna, Alicja Zera.

Wychowawca: Danuta Gerlej

Uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej

Dnia 19 października 2022 roku uczniowie klasy I wzięli udział w wyjątkowej uroczystości –„Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej”. A wszystko zaczęło się od przemowy do rodziców. Rodzicom przypomniano o codziennym, głośnym czytaniu dziecku 20 minut dziennie. Wystarczy to, aby rozbudzić zapał dziecka do książek i trwałą potrzebę czytania. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie zapoznali się z regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekały, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Pasowania dokonał bibliotekarz szkolny, p. Wiesława Kaszubska kładąc książkę na ramieniu każdego ucznia, mówiąc słowa: „Pasuję Cię na czytelnika biblioteki szkolnej”. Całą uroczystość prowadzili uczniowie klasy VIII i V należący do Aktywu Bibliotecznego. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Aktyw biblioteczny wręczył również pierwszoklasistom książki ,,Pierwsze abecadło” w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”. Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Dla pierwszoklasistów, ten dzień był pełen wrażeń. Zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

Obchody 15 – lecia działalności Działdowskiego Stowarzyszenia „AMAZONKI”

Dnia 17 października 2022 r. nasze uczennice klasy VIII z pedagogiem szkolnym p. Ewą Wiśniewską brały udział w uroczystości z okazji 15-lecia działalności Działdowskiego Stowarzyszenie „Amazonki”. Udział w uroczystości był powiązany z obchodami Październikowych Dni Walki z Rakiem Piersi i XIII Powiatowym Marszem Życia i Nadziei. Honorowy patronatem nad uroczystością był starosta powiatu działdowskiego i burmistrz miasta Działdowo.Marsz rozpoczął się Mszą Świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Działdowie o godzinie 11.00 a następnie kolumna prowadzona przez orkiestrę wyruszyła spod ratusza wokoło rynku, ulicą Jagiełły do Miejskiego Domu Kultury przy ul. Jagiełły 13, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Podczas części oficjalnej nasza szkoła została wyróżniona. Otrzymaliśmy „Statuetkę” za udział w konkursach na temat „Zapobiegania Chorobom Nowotworowym”. Po części oficjalnej wystąpiła grupa teatralna, pod kierunkiem Natalii Świniarskiej, instruktor MDK, ze spektaklem „Baby górą”.

Pedagog szkolny

Ewa Wiśniewska

„ Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu”

Eliza Orzeszkowa

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej z dnia 14 X 2022r.

Dnia 14 października 2022 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Urszula Cieślińska, która złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za trud włożony w wychowanie młodych ludzi Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom szkoły. Nagrody Dyrektora Szkoły im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze otrzymali nauczyciele: Anna Kamińska, Halina Plebaniak, Iwona Rogozińska, Mariola Balicka oraz pracownicy administracji i obsługi: Dorota Podpora, Iwona Domozych, Maria Szczepańska, Jarosław Stępka. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas: V i VI pod kierunkiem nauczycieli: Anny Nadwodnej i Kamili Leoniak. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli kwiaty.

HUBERTUS 2022

Uczniowie klasy ósmej w dniu 07 października 2022 r. uczestniczyli w obchodach Świętego Huberta w Zespole Szkół Techniczych i Ogólnokształcących w Iłowie Osada. Młodzież miała okazję zwiedzić całą szkołę (sale lekcyjne, pracownie, internat), poznać kierunki kształcenia oraz uczestniczyć w pokazie szlachetnej sztuki wabienia jeleni oraz usłyszeć zespół Sygnalistów Myśliwskich FOREST BRASS z Lidzbarka. Wszyscy mile spędzili czas podczas zwiedzania stoisk myśliwskich i poznania ścieżki przyrodniczo – leśnej na terenie ZSTiO w Iłowie – Osada. Uczniowie skorzystali również z poczęstunku.

Doradca zawodowy

Ewa Wiśniewska

SEGREGACJA ODPADÓW – KOMA DZIAŁDOWO

06 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji na temat segregacji śmieci, którą przeprowadzili przedstawiciele usług komunalnych KOMA w Działdowie. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z takimi pojęciami jak: recykling, segregacja odpadów, sortowanie, kompostownik. Dowiedzieli się, w jaki sposób i dlaczego należy segregować odpady, co się robi z odpadami. Była to dla wszystkich cenna lekcja przyrody, która pomogła zrozumieć uczniom potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz zwiększyć świadomość w zakresie odpowiedzialności za odpady, a przede wszystkim za czystość naszej planety.

Pedagog szkolny

Ewa Wiśniewska

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Języków Obcych.

Na zajęciach języka angielskiego i niemieckiego uczniowie przygotowywali plakaty prezentujące wybrane, ciekawe zwroty we wszystkich europejskich językach. Ponadto młodsi uczniowie kolorowali europejskie flagi, które wykorzystano do przygotowania fotobudki.

Ponadto pani Anna Kamińska zorganizowała Szkolny Konkurs Wiedzy o zmarłej niedawno Królowej Elżbiecie II dla klas IV- VIII.

I miejsce zdobyła Aleksandra Borkowska z klasy VI.

Wyróżnienie otrzymali Hanna Makiłła z klasy VIII i Aleksandra Rogozińska z klasy VI. Gratulacje !

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W ramach realizacji tematu „Bezpieczna droga do szkoły” dnia 29 września 2022 r. naszą szkołę odwiedził pan policjant – Dzielnicowy z Posterunku Policji w Działdowie.
W spotkaniu brały udział kl. I-III.  Pan dzielnicowy rozmawiał na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, utrwalił znajomość niektórych znaków drogowych.

Pedagog szkolny Ewa Wiśniewska

 ZŁOTE PIÓRKO 2022

Przedstawiamy wyniki konkursu literackiego „Złote Piórko”, dotyczące uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze.

Z protokołu obrad jury XIX Powiatowego Konkursu Twórczości Własnej „Złote Piórko”, które zebrało się w dniu 05.09.2022 r.( Komisja Konkursowa w składzie: Renata Buczyńska – Przewodnicząca Jury, Sylwia Kaczmarczyk – Członkini Jury) wynika, że po zapoznaniu się z pracami konkursowymi Komisja postanowiła przyznać m.in. następujące nagrody i wyróżnienia:

W KATEGORII KLAS IV – VI WIERSZE

I MIEJSCE
ZUZANNA POPOWICZ „GŁODNY KOT”

WYRÓŻNIENIA
ZUZANNA JUCHNOWSKA „MAJOWY LAS”

W KATEGORII KLAS IV-VI OPOWIADANIA

WYRÓŻNIENIE:
WIKTORIA CHĘĆ „CHŁOPIEC NA SZCZUDŁACH”  

W KATEGORII KLAS VII – VIII OPOWIADANIA

II MIEJSCE
ZOFIA JANISZEWSKA „ZWIĘDŁE KWIATY”.

Opieką i wsparciem uczennice otaczała pani Mariola Balicka, nauczyciel języka polskiego.

Kategoria: klasa IV – VI

Wiktoria Chęć

„Chłopiec na szczudłach”

            Mam nadal trzęsące się ręce i w dalszym ciągu nie mogę uwierzyć. To, co działo się tamtego dnia, zapamiętam do końca życia. Nigdy nie sądziłem, że ja – zawsze posłuszny i grzeczny chłopiec – będę zdolny do złamania prawa.

            Tego pamiętnego dnia od rana chodziłem podekscytowany. Dziś nadszedł moment, w którym miało się spełnić moje największe marzenie – jazda największą
i najszybszą kolejką w kraju.
      Obudziłem się już o 7 rano, choć wyjeżdżaliśmy dopiero o dwunastej. Tuż
po wyjściu z łóżka pobiegłem na dół obudzić rodziców i brata; on też bardzo cieszył się
na myśl o wyjeździe.
      Kiedy wszyscy wyszli już ze swoich pokoi, razem udaliśmy się na śniadanie. Czekała na nas sterta pysznych naleśników zrobionych przez naszą kucharkę. Kiedy placki były już w naszych brzuchach, zaczęliśmy pakowanie. Zajęło nam to bardzo mało czasu, ponieważ większość rzeczy schowaliśmy już wczoraj. W końcu byliśmy gotowi
na podróż naszego życia.
      Szybko wsiedliśmy do auta. Z uśmiechami na twarzy zamknęliśmy drzwi samochodu. Tata przekręcił kluczyk w stacyjce i ruszyliśmy. Ojciec nie był do końca zadowolony z naszego wyjazdu, on wolałby poleżeć przed telewizorem i obejrzeć ulubiony serial, ale na szczęście udało nam się go wyciągnąć z domu. Całą drogę przespałem, zresztą tak jak Jarek.
      Po trzech godzinach byliśmy już na miejscu. Kiedy wysiedliśmy z auta, przed naszymi oczami ukazał się on – największy park rozrywki w Polsce. Był niesamowity
i ogromny. Od razu po wejściu pobiegłem w stronę mojej wymarzonej kolejki. Kiedy znalazłem się obok , rozpromieniałem jeszcze bardziej. Ruszyłem do przodu, ale od razu się cofnąłem. Nagle zobaczyłem tablicę, na której zaznaczony był wymagany wzrost. Brakowało mi pięciu centymetrów i nie było możliwości wejścia na obiekt bez okazania tego.
      Musiałem szybko coś wymyślić. Jedyny pomysł, który przyszedł mi
do głowy, to upchanie czegoś w buty. Rozejrzałem się wokoło; mój wzrok znalazł tylko siano, które jadły konie stojące obok. Szybko, ale bez większego zamieszania, ukradłem trochę pożywienia osiołkowi. Mam nadzieję, że się na mnie nie obraził. Wepchnąłem zdobyty materiał do butów i zestresowany poszedłem tam jeszcze raz. Na szczęście pan, który obsługiwał kolejkę, wpuścił mnie na fotel.
      sWrażenia były niesamowite. W końcu udało mi się spełnić marzenie. Kiedy schodziłem z kolejki, z butów sypało mi się siano. Było mi wstyd, że okłamałem sprzedawcę, ale jednocześnie czułem dumę, że wpadłem na tak świetny pomysł.

W końcu udało mi się pojechać kolejką marzeń. Byłem spełniony. To był dzień pełen wrażeń.
     Kiedyś tam wrócę i to powtórzę, ale już bez siana w butach, a osiołek zje cały  swój obiad.

Kategoria: klasa IV – VI

Zuzanna Popowicz

Głodny kot

Wpadł kot
nie wiadomo skąd
podszedł do mnie
wolnym krokiem
spojrzał na mnie
słodkim wzrokiem
miałknął sobie
z jego oczu
wyczytać mogę
pokrój w paski
mi kiełbaski
kiedy ma już
pełny brzuszek śpi
zwinięty w kłębuszek
a dla kotka
pobudka
to otwierająca się
lodówka

Kategoria: klasa IV – VI

Zuzanna Juchnowska

Majowy las

Poszłam do lasu i tak sobie myślę
Napiszę wiersz do kolegi wyślę
Na pniu usiadłam i w las się wpatrywałam
Aż nagle szyszką w głowę dostałam

Szyszka tak mocno mnie uderzyła
Aż dużego guza nabiła
Patrzę i widzę wszystko
Niedaleko kretowisko Liście szumią mi nad głową
Bardzo czuję się majowo
Tak się lasem zachwyciłam
Wieczorem do domu wróciłam

Kategoria: klasa VII – VIII

Zofia Janiszewska     

                                        ,,Zwiędłe kwiaty”

        Młoda kobieta wracała przez park z urodzin siostrzenicy do domu, gdzie czekał
na nią Edward, jej ukochany. Szybkimi krokami pokonała ostanie metry dzielące ją
do wejścia.
        Zaraz po przekroczeniu progu ujrzała Edwarda wraz z pięknym bukietem czerwonych róż.
-To dla ciebie, kochana Anastazjo – powiedział, po czym wręczył kobiecie kwiaty
i pocałował wierzch jej dłoni. – Dziś jest dzień, w którym się poznaliśmy, pamiętasz?
– Jak mogłabym zapomnieć. Był to najlepszy dzień mojego życia – zaśmiała się perliście.
– A teraz pozwól, że przygotuję kolację.
       Powiedziawszy to, ściągnęła płaszcz oraz buty i poszła do kuchni. Wsadziła bukiet do wazonu, który znajdował się na stole. W tym czasie mężczyzna zaszedł ją od tyłu
i przytulił.
– Pamiętaj, że te kwiaty zwiędną tylko wtedy, jeśli przestanę cię kochać, co się nigdy
nie stanie- wyszeptał.
       Anastazja odwróciła się przodem do ukochanego i złączyła ich usta w pocałunku.  – Kocham cię, wiesz?
W odpowiedzi Edward pocałował ją jeszcze raz.
– Więc, co chciałbyś na kolację?
– Prosiłbym jajecznicę – uśmiechnął się.
– W takim razie wynocha, bo z tobą podpalę kuchnię – zaśmiała się i odwróciła z powrotem w stronę blatu. – I nie zapomnij umyć rąk, zanim zaczniesz jeść.
      Gdy kolacja została zjedzona, a naczynia umyte, oboje usiedli na sofie i włączyli komedię. Niespodziewanie zadzwonił telefon.
– Spokojnie, ja odbiorę.
      Mężczyzna szybko zerwał się z siedzenia i pobiegł w stronę telefonu. Anastazja zdziwiła się trochę, ponieważ kochanek nigdy się tak nie zachowywał, ale pomyślała,
 że może ma dla niej jeszcze jedną niespodziankę. Po około piętnastu minutach wrócił
 z niemrawym uśmiechem na twarzy.
– Kto dzwonił? -zapytała, patrząc na niego zaciekawiona.
– Nikt taki, jakieś dzieci bawią się książką telefoniczną -mówiąc to był widocznie zestresowany, co nie uszło uwadze kobiety.
– Dobrze -nic więcej nie powiedziała, tylko zaczęła dalej oglądać film, lecz teraz
z mniejszym zainteresowaniem niż dotychczas.
       Nazajutrz obudziły ją promienie słońca. Gdy po porannej rutynie weszła
do sypialni, zorientowała się, że nigdzie nie ma Edwarda. Anastazja zaczęła szukać mężczyzny po całym mieszkaniu, lecz nigdzie go nie było. Nie rozumiała, gdzie kochanek może się znajdować. Była to pierwsza sytuacja, gdzie znikł, bez poinformowania jej o tym.
          Po godzinie jego nieobecności, zaczęła się bardzo martwić, dlatego szybko podeszła do telefonu i zadzwoniła do swojej przyjaciółki Vanessy, z którą znała się
od kołyski. Przerażona wypytywała ją, czy przypadkiem go nie widziała i czy ma jakieś informacje o jego pobycie. Niestety, Vanessa nie miała pojęcia, gdzie mógłby się znajdować Edward.
          Po kolejnej godzinie jego nieobecności Anastazja wpadła w panikę, że mogło mu się coś stać. W końcu usłyszała dźwięk otwieranych drzwi. Pobiegła do przedsionka,
a tam ujrzała Edwarda.
– Gdzieś ty się podziewał? -pytając, wbiegła mu w ramiona.
 Lekko zmieszany odwzajemnił uścisk i powiedział:
– Byłem na spacerze, nie powiedziałem ci, bo nie miałem sumienia cię budzić.
– Tak bardzo się martwiłam, że coś ci się stało.
– Spokojnie, najdroższa, nic mi nie jest i obiecuję, że już więcej to się nie powtórzy-
na potwierdzenie swoich słów złożył pocałunek na ustach Anastazji.
– Obiecujesz?
– Obiecuję.
           Kłamał. Kłamał i dobrze o tym wiedział. Ona też wiedziała, tylko nie była tego wystarczająco świadoma. I tak mijały miesiące. On coraz częściej znikał, a ona nabierała coraz więcej podejrzeń wobec niego. Kochała go, to prawda, ale nie potrafiła się obronić przed ciągłymi myślami o tym, czy wciąż ją kocha.
           Zadzwonił telefon, Anastazja poszła go odebrać. To, co usłyszała, zatrzymało na chwilę bicie jej serca, a spod powiek wydostały się słone łzy. Vanessa nie żyła. Jedna
z najbliższych jej osób. Znaleziono jej ciało wczoraj w nocy; ktoś poderżnął jej gardło, gdy wracała z wizyty, jaką złożyła swoim rodzicom.
          Gdy Edward usłyszał szloch ukochanej, bez zbędnych pytań przytulił ją
i pozwolił wypłakać się w koszulę, jaką miał na sobie. Jedyne, co był w stanie zrozumieć
z jej słów, jakie do niego kierowała, to to że Vanessa nie żyje. Na tę informacje sam uronił kilka łez, może i nie znał jej za dobrze, ale zdążyli zamienić ze sobą kilka zdań i mógł przyznać szczerzę, że ją polubił.
         W niedzielę odbył się pogrzeb, na którym nie mogło zabraknąć Anastazji, a co
za tym idzie Edwarda, który ją pocieszał i co chwilę mówił, że jej przyjaciółka jest
w lepszym miejscu i na pewno nie chciałaby, żeby ta wylewała łzy.
        Od tego wydarzenia minął zaledwie tydzień, a Anastazja wciąż była przy nim myślami. Na szczęście został jej jeszcze Edward, nie miała pojęcia, co by bez niego zrobiła. Siedziała cały czas w sypialni i nie ruszała się z łóżka, a Edward nie naciskał
i nie zmuszał jej do jakichkolwiek czynności, na które ona nie miała najmniejszej ochoty.
        Dzisiejszego dnia coś się zmieniło, a mianowicie kobieta postanowiła wyjść
na spacer. Edwarda nie było w mieszkaniu, więc napisała karteczkę z wiadomością o jej nieobecności i przyczepiła ją do lodówki na niewielki magnes. Szła między starymi kamienicami, dłonie miała schowane głęboko w kieszeniach płaszcza. Nie zwracała dużej uwagi na przechodniów, którzy przechodzili obok niej.
        Nagle usłyszała znajomy głos, szybko odwróciła się w tamtą stronę. To, co zobaczyła, sparaliżowało całe jej ciało. Edward szedł z nieznajomą kobietą i dwójką dzieci. Ale przecież to mogła być jego znajoma, siostra czy kuzynka. Niestety, to nie była prawda, utwierdziło ją to, gdy mężczyzna pocałował czuje nieznajomą. Anastazja stała
na środku chodnika, a z jej oczy lały się strumienie łez.
       Dopiero po paru minutach Edward ją zauważył i tak samo ja ona stał i nie wykonywał chociażby najmniejszych ruchów. Chciał jej wszystko wytłumaczyć i błagać
o wybaczenie, którego miał nigdy nie dostać, ale nie potrafił się ruszyć. Widział tylko, jak Anastazja biegnie w stronę domu. Ich domu.
       Kobieta wpadła do mieszkania jak huragan, wściekła i ze złamanym sercem. Nie rozumiała, jak mógł ją tak okłamać. Rzuciła wazonem ze zwiędłymi kwiatami o ścianę
i upadła na kolana z bezsilności. Kochała go całym swoim sercem, oddałaby za niego nawet życie, a on okłamywał ją cały czas. Nie myśląc wiele, tak samo jak wbiegła do mieszkania, tak samo wybiegła z niego.
      Biegła, ile miała sił w nogach, chciała usłyszeć od niego, że to nieprawda, że kocha ją, a tej kobiety nawet nie zna. Chciała, by to wszystko było jedynie okrutnym koszmarem, z którego zaraz się obudzi. Przez spuchnięte i pełne łez oczy nie zauważyła, że biegnie środkiem ulicy, nie zauważyła, że w jej stronę jedzie ciężarówka oraz nie słyszała, by ta trąbiła.
       W tej samej chwili Edward biegł do kobiety, którą perfidnie okłamał, by to wszystko wytłumaczyć, ale jedyne, co był w stanie zrobić, to patrzeć jak Anastazja wbiega prosto pod koła ogromnego auta. Krzyczał, krzyczał, ile tylko miał sił. Żałował, że nic jej nie powiedział, nie powiedział o żonie, którą miał, o jego pociechach, z których był bardzo dumny. Miał ochotę cofnąć czas, by nigdy to się nie stało, ale nie mógł. Czuł okropne poczucie winy, może i przestał ją kochać, ale i tak nigdy tego sobie nie wybaczy. To była jego wina.
 – Przepraszam…


OBÓZ JĘZYKOWY „EUROWEEK”

W dniach 11-15 września 2022 roku grupa 20 uczniów z klasy VIII Szkoły Podstawowej wzięła udział w obozie językowym EuroWeek – Szkoła Liderów w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim w formie warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy m.in. z Włoch, Azerbejdżanu i Filipin. Wyjazd na obóz zorganizowały pani Anna Kamińską i Marzena Cedlerska. Pomimo licznych zajęć udało się również zwiedzić malownicze tereny Kotliny Kłodzkiej – wodospad Wilczki i piękne tereny wokół Międzygórza. Dni spędzone na obozie upłynęły bardzo szybko, a forma prowadzenia zajęć pozwoliła młodzieży wykazać się niezwykłą kreatywnością i otwartością. Żal było opuszczać malownicze Międzygórze i nowych przyjaciół….
Wrócimy za rok……..
Anna Kamińska

Narodowe Czytanie 2022

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
– „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu”

  • napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
    Dnia 5 września w naszej szkole także włączyliśmy się w akcję Narodowego Czytania. Pani Wiesława Kaszubska (bibliotekarz naszej szkoły) przygotowała gazetkę okolicznościową, przybliżającą postać Adama Mickiewicza i jego utwory (szczególnie „Ballady i romanse”, a wśród nich „Świteziankę”), a także prezentację dotyczącą wieszcza (zawierającą ciekawostki z jego życia). Prezentację omówiła Mariola Balicka, nauczyciel języka polskiego. W akcji czytelniczej udział wzięły starsze klasy: szósta, siódma i ósma. Podczas uroczystości uczniowie zobaczyli prezentację multimedialną, słuchali ballady „Świtezianka”, czytanej przez panią dyrektor Urszulę Cieślińską i wicedyrektor Ewę Wiśniewską, a także panią Wiesławę Kaszubską i panią Mariolą Balicką. Następnie wysłuchali recytacji tej ballady w wykonaniu aktorki Magdaleny Zawadzkiej (YouTube). Polonistce zależało, aby ta ballada wdarła się w pamięć uczniów ze względu na fakt, że utwór ten figuruje w kanonie lektur obowiązkowych.
    Na zakończenie spotkania wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać utworu Adama Mickiewicza „Niepewność” w wykonaniu Marka Grechuty, aby przekonać się, że romantyzm (i jako epoka, i jako cecha) jest wiecznie żywy…
    Na zdjęciu wydarzenie utrwaliła pani Marzena Cedlerska. O oprawę techniczną zadbał pan Jarosław Stępka.

Szanowni Państwo,
Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy
Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze

Po wakacyjnej przerwie stajemy u progu nowego roku szkolnego 2022/2023,
pełni zapału, sił, nadziei, ale i z pewnością pytań o to, jaki będzie ten rok. Pytanie to, a może nawet obawa, towarzyszy z pewnością najmłodszym uczniom naszej szkoły, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją.
Kochani Pierwszoklasiści, witam Was serdecznie w naszej szkole i życzę Wam, aby była to fascynująca przygoda, abyście szybko poczuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, a starsi koledzy otoczyli Was przyjaźnią i opieką.
Będzie to szczególny rok dla najstarszych uczniów – ósmoklasistów, którzy kończą pomału pewien etap swojego życia i czeka ich pierwszy egzamin.
Drodzy Ósmoklasiści, przed Wami rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od Was, od Waszych postaw, motywacji do pracy, Waszego podejścia do obowiązku, jakim jest nauka. To Wy pracujecie na to, jak będzie wyglądała Wasza przyszłość – ta najbliższa, ale i ta dalsza.
Życzę wszystkim Uczniom, aby czas spędzany w szkole był radosny, bezpieczny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie wiele sukcesów.
Drodzy Rodzice, na początku tego roku życzę Wam dużo cierpliwości i spokoju oraz wielu powodów do zadowolenia. Jak zawsze liczę na owocną współpracę,
a w tym trudnym czasie – na szczególne wsparcie.
To od nas – nauczycieli i rodziców – zależy w dużej mierze bezpieczeństwo naszych dzieci.
Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, życzę Wam siły i wytrwałości
w podejmowanych działaniach, satysfakcji z wykonywanej pracy i zadowolenia
z jej efektów.
„Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest,
pogodne słowo”
i takiego bogactwa życzę nam wszystkim jak najwięcej.

Dzień Patrona Szkoły

Dnia 20 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Patrona. Celem uroczystości było popularyzowanie wiedzy o życiu i twórczości Janusza Korczaka. Część artystyczną w formie montażu słowno-muzycznego przygotowali uczniowie klas: V, VII ( Aleksandra Borkowska, Aleksandra Rogozińska, Kacper Nadarzyński, Oliwier Mroczkowski, Nikodem Baranowski, Alicja Zera, Hanna Makiłła, Katarzyna Szczypińska, Katarzyna Grabińska). Prezentując sylwetkę Janusza Korczaka, uczniowie przypomnieli jakim człowiekiem był Nasz Patron. Wspomniano idee wielkiego przyjaciela dzieci, zasłużonego pedagoda, lekarza i pisarza Janusza Korczaka. W rocznicę tego wydarzenia corocznie obchodzony jest dzień, kiedy w szczególny sposób przypomina się i czci tę niezwykłą postać. Na koniec głos zabrała p. Dyrektor Urszula Cieślińska dziękując za przygotowanie apelu. Pani Dyrektor poprosiła przedstawicieli uczniów, aby złożyli kwiaty pod tablicą upamietniającą to wydarzenie z przed lat. Część artystyczną przygotowała p. Kamila Leoniak, scenografię p. Anna Nadwodna.

Marzena Cedlerska

„Poznaj Polskę”
Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w przedsięwzięciu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przedmiotem przedsięwzięcia jest realizacja zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Szkoła otrzymała dofinansowanie na zorganizowanie wycieczki do Trójmiasta dla klas IV – VIII, która odbyła się w dniach 6–7–8.06.2021 r.

Wycieczkę rozpoczęliśmy dnia 06.06.2022 r. zbiórką pod szkołą o godzinie 6.40. Wyjazd autokarem w kierunku Trójmiasta nastąpił o godzinie 7.00. Pierwszym punktem jaki zwiedzaliśmy było Westerplatte. Następnie udaliśmy się do Hotelu SCSK Gdańsk w celu zakwaterowania. O godzinie 16.00 zwiedzaliśmy przez dwie godziny Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. O godzinie 18.30 zwiedzaliśmy z przewodnikiem Gdańską Starówkę i był to nasz ostatni punkt edukacyjny tego dnia. Dnia 07.06.2022 r. po śniadaniu o godzinie 8.00 wyruszyliśmy w kierunku Gdyni. O godzinie 10.00 przez dwie godziny korzystaliśmy z wynalazków w Centrum Nauki Experyment. Około godziny 13.00 dojechaliśmy do Gdańskiej Oliwy. Tam wysłuchaliśmy koncertu organów w Katedrze Oliwskiej, które odbywają się cyklicznie każdego dnia o równych godzinach, a następnie zwiedzaliśmy Park Oliwski podziwiając jego przyrodę. Był to nasz ostatni punkt edukacyjny tego dnia. Około godziny 17.00 zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na plażę w Gdańsku – Brzeźno. Dnia 08.06.2022 r.  po śniadaniu o 8:30 wykwaterowaliśmy się do godziny 10:00. Później udaliśmy się na Gdańską Starówkę w celu zakupienia pamiątek. Następnie o godzinie 13:00 w Muzeum Morskim w Gdańsku na „ołowiance” odbyliśmy lekcję edukacyjną „Gdzie ta Kieja”, dzięki której poznaliśmy statek towarowy „Sołdek”. Po lekcji około godziny 15:00 wyruszyliśmy w kierunku Księżego Dworu i dotarliśmy na miejsce o godzinie 18:30. Nie wystąpiły żadne trudności związane z realizacją działań.

Kampania „Toksyczność w otoczeniu”

Nasza szkoła w miesiącu maju 2022 r. wzięła udział w kampanii profilaktycznej „Toksyczność w otoczeniu”, której głównym celem jest rozpoznanie toksycznych zachowań, depresji oraz radzenia sobie z problemami. Na zajęciach, wychowawcy klas oraz pedagog szkolny, wykorzystując otrzymany pakiet materiałów multimedialnych, przekazywali uczniom klasy IV-VIII wiedzę na temat emocji, jak nie ulegać złym wpływom toksycznych osób oraz jak wychodzić obronną ręka z konfliktowych sytuacji. Uczniowie dowiedzieli się jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Na podsumowanie przeprowadzonej kampanii otrzymaliśmy Certyfikat Akademii Edukacji „Perfekt”.

Koordynatorem programu był pedagog szkolny Pani Ewa Wiśniewska.

Wybieramy nowa szkołę

27 maja 2022 r. uczniowie ósmoklasiści odwiedzili Zespół Szkól Nr 1 w Działdowie ul. Grunwaldzka 4. Uczniowie zostali zapoznani z kierunkami kształcenia oraz uczestniczyli w lekcjach pokazowych prowadzonych przez nauczycieli uczących w szkole. Na koniec uczniowie zwiedzili całą szkołę. Wszyscy z uśmiechami na twarzy wrócili do szkoły na pozostałe zajęcia. Opiekunem wyjazdu była Pani Ewa Wiśniewska.

Egzamin ósmoklasisty jak chleb powszedni…

W tym roku (2022) egzaminy odbyły się 24,25 i 26 dnia maja. Przystąpiło do nich czterdzieścioro uczniów (z klasy VIII A  11 dziewcząt i 8 chłopców, z VIII B 8 dziewcząt i 13 chłopców). Codziennie około godziny ósmej rano przybywali do szkoły, by przed dziewiątą zająć wylosowane w ich imieniu przez nauczyciela miejsce w jednym z czterech rzędów stolików. Wyznaczeni uczniowie szli z nauczycielem po materiały egzaminacyjne przechowywane w szafie pancernej. Gdy wskazówki zegara pokazywały dziewiątą, odpieczętowywali arkusze egzaminacyjne. Ten ceremoniał powtarzał się każdego dnia. Zmieniał się tylko zdawany przedmiot i czas trwania egzaminu (język polski 120 minut, matematyka 100, język angielski 90). Nawet do stresującej sytuacji można się przyzwyczaić, toteż uczniowie z dnia na dzień oswajali się z tą nową dla nich sytuacją. Kolejne egzaminy na nowym etapie kształcenia będą już traktowali jak chleb powszedni. Tym bardziej, że egzaminy odbyły się bez zakłóceń, wszyscy uczniowie do nich przystąpili, nikt się nie spóźnił, materiały dotarły nienaruszone, nie trzeba było używać rezerwowej płyty na części z języka angielskiego. Teraz pozostało czekać na plony zasianych maczkiem liter na egzaminacyjnych arkuszach….

Mariola Balicka

Konkurs z języka angielskiego Easy English

11 maja 2022 roku w Burkacie odbył się IV Gminny Konkurs z języka angielskiego Easy English.

Naszą szkołę reprezentowała grupa 5 uczniów:

Szpejna Nikola klasa VII

Wiśniewska Zuzanna klasa VII

Spiżewska Karina klasa VIII a

Zera Zuzanna klasa VIII a

Kocięda Klaudia klasa VIII b

Jakubowski Wojciech klasa VIII b

Uczniowie konkurowali indywidualnie rozwiązując test leksykalno- gramatyczny oraz grupowo w mieszanych drużynach złożonych z uczniów ze wszystkich szkół w Gminie Działdowo.

Wielkie brawa dla Kariny Spiżewskiej, która zdobyła tytuł I wice mistrza języka angielskiego.

Sprawozdanie z wycieczki do Torunia
11.05.2022 r.
Dnia 11.05.2022 r. klasa IV i klasa V wraz z opiekunami: p. Kamila Leoniak, p. Anna Nadwodna, p. Szymon Krzykowski uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy wizytą w Muzeum Piernika gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach wypieku pierników. Następnie poznawaliśmy miejsca wpisane na listę UNSCO jakim jest Gotycka Starówka w Toruniu. Uczniowie poszerzali wiedzę na temat zjawisk i procesów zachodzących we Wszechświecie podczas wizyty w Planetarium. Na koniec ze świetnymi humorami spożyliśmy posiłek w MC Donald.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” – etap powiatowy

29 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W rywalizacji udział wzięło 42 uczestników. Zgodnie ze znowelizowanym regulaminem w OTWP udział wzięli uczniowie podzieleni na trzy grupy wiekowe:

I grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV,

II grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII,

III grupa – uczniowie szkół ponadpodstawowych

Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwało 4-osobowe jury: mł. kpt. Jakub Poniatowski, mł. kpt. Krzysztof Kordek (obaj z Komendy Powiatowej PSP w Działdowie), dh Mieczysław Ruciński – wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Działdowie oraz Maciej Goryszewski – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Działdowie.

W pierwszym etapie uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym składającym się z 40 pytań. Następnie przeprowadzone zostały eliminacje ustne, których celem było wyłonienie zwycięzców poszczególnych grup.
Naszą szkołę reprezentowało aż czworo uczniów:
Jakub Stępka kl. IV,
Maja Rudnicka klasa IV,
Zuzanna Zera kl. VII A,
Wiktoria Lipowska kl. VIII A.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Anna Nadwodna

Zbiórka na rzecz Ukrainy 01.03.2022r. – 04.03.2022r.

Od poniedziałku do piątku nasza szkolna społeczność gromadziła dary dla mieszkańców Ukrainy ciągle przebywających w swojej ojczyźnie. Zarówno uczniowie, rodzice, nauczyciele jak i pracownicy obsługi z wielkim zaangażowaniem włączyli się w to szlachetne przedsięwzięcie. Akcja przybrała szeroki rozmach. Z dumą patrzyliśmy na rosnący każdego dnia stos darów. Zgromadzono duży transport z żywnością, środkami pierwszej pomocy, wodą, kocami, artykułami chemicznymi, środkami czystości itp. Liczna grupa uczniów z nauczycielami pakowała i zabezpieczała zebrane produkty przez prawie trzy godziny. Zapał malujący się na twarzy naszych pracujących przy pakowaniu wolontariuszy pokazywał, jak bardzo zależy im na wsparciu tych, których bezpieczeństwo za naszą wschodnią granicą jest zagrożone. Zebrane produkty trafiły do Urzędu Gminy w Działdowie skąd transport ruszył w dalszą podróż.

Iwona Rogozińska

„Łąki kwietne w szkołach powiatu działdowskiego

Zarząd Powiatu Działdowskiego w lutym 2021 r. ogłosił Konkurs pn. „Łąki kwietne w szkołach powiatu działdowskiego”. Celem Konkursu było promowanie wśród społeczności lokalnej zakładania łąk kwietnych jako alternatywy dla trawników, propagowanie ekologicznego znaczenia terenów zielonych, podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów, rodziców i ogółu społeczności lokalnej, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska naturalnego i klimatu oraz prowadzenie kampanii edukacyjnej w środowisku lokalnym na temat zalet i korzyści zakładania łąk kwietnych. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: w I kategorii „szkoły podstawowe” i w II kategorii „szkoły ponadpodstawowe”.

W dniu 19 października 2021 r. Zarząd Powiatu Działdowskiego na posiedzeniu dokonał wyboru laureatów w każdej kategorii, przyznając następujące miejsca poszczególnym szkołom za zaprojektowanie, założenie i utrzymanie łąki kwietnej. Cieszymy się bardzo gdyż Nasza Szkoła zdobyła III miejsce i nagrodę rzeczową o wartości 500 zł.

„W poszukiwaniu historii”

W dniu 6 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Ruszkowie odbyła się gra terenowa pt: „W poszukiwaniu historii”.Celem gry było upamiętnienie podpisania Konstytucji 3 Maja
i rozbudzenie zainteresowania historią Polski. W grze wzięło udział 6 drużyn – byli to uczniowie szkół podstawowych: Ruszkowa, Sławkowa, Burkatu, Księżego Dworu, Uzdowa, Petrykóz, W trakcie trwania gry uczestnicy wykonywali zadania na kolejnych punktach trasy: między innymi uzupełniali krzyżówki, wykreślanki, układali puzzle, tworzyli plakaty, nagrywali filmik z odśpiewania utworu: „Witaj majowa jutrzenko” i odpowiadali na pytania dotyczące historii Polski. Wszyscy uczestnicy po skończonej zabawie bawili się jedząc kiełbaski z grilla i pyszne ciasta. Uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w grze oraz pamiątkowe medale.

Nasza drużyna wystąpiła w składzie:

  1. Maciej Stryjek – klasa 8B
  2. Błażej Barwiński – klasa 8A
  3. Katarzyna Szczypińska – klasa 7
  4. Dominik Wiśniewski – klasa 6
  5. Kacper Nadarzyński – klasa 5
  6. Maria Bartkowska – klasa 5

Powiatowy konkurs fotograficzny

„Zimowi twardziele w mojej miejscowości

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Uzdowie im. A. Mickiewicza, Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz EUROPE DIRECT Olsztyn działający przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej. Celem konkursu było podniesienie świadomości przyrodniczej oraz rozbudzenie zainteresowań dzieci i młodzieży gatunkami ptaków zimujących w miejscowości uczestników i ich przystosowaniem do warunków środowiska poprzez prezentację prac fotograficznych. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu działdowskiego. Zadaniem było wykonanie zdjęcia, podanie miejsce jego wykonania oraz  gatunek ptaka przedstawionego na zdjęciu (nazwa polska). Lauretami konkursu w kategorii 0-III zostali Oskar i Wiktor Wróbel, którzy 27.04.2022 r. uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu

POMAGAMY Z SERCEM

Przy szkole znajduje się metalowe serce na plastikowe nakrętki. Czerwoną, metalową instalację w kształcie serca trudno przeoczyć. Wspólnie zadbajmy o to by nasze „Narkętkowe Serce” biło mocno. Liczy się każda nakrętka. Można wrzucać wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt, czy kolor. Mogą to być nakrętki, np. po napojach, kawie, mleku, czy jogurtach. W pojemniku zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów. Zasada jest prosta: opakowania segregujemy, a przynosimy do szkoły tylko nakrętki. Wysiłek niewielki, a efekty są bezcenne, możemy je oddać potrzebującym. To doskonały materiał na surowiec wtórny i sposób na pomoc charytatywną.

Z góry dziękujemy i zachęcamy do takiego czynienia dobra.

Niech nasze SERCE zapełnia się!

Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy w Naszej szkole 4 maja 2022 r. Apel upamiętniający to wydarzenie rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przypięli na tę okazję kotyliony. Uczniowie klasy 8a przedstawili w formie scenek okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dziewczynki z klasy 4-tej wykonały utwór pt: „Polska flaga” a szkolny zespół taneczny uświetnił całą uroczystość występem w choreografii Pana Szymona Krzykowskiego. Poza tym opracowano gazetkę szkolną, która informowała społeczność szkolną o założeniach ustawy, zapoznawała z sylwetkami twórców konstytucji oraz jej znaczeniu dla dziejów narodu polskiego. Prowadząca apel – Maria Brzóska poinformowała zgromadzonych o znaczeniu pozostałych świąt majowych: Święta Pracy i Święta Flagi.

Uroczystość przygotowała Pani Iwona Rogozińska.

Iłowo – wycieczka zawodoznawcza

Dnia 28 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VIII a wraz z opiekunem Panią Ewą Wiśniewską uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Zespołu Szkół Technicznych w Iłowie – Osada. Uczniowie uczestniczyli w debacie z przedstawicielami zawodów takich jak: leśnik, informatyk, kosmetolog. Przedstawiciele zawodów zapoznali uczniów z charakterem i rodzajem pracy oraz zachęcali uczniów do podjęcia nauki na tych kierunkach. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia szkoły i zapoznanie się z wyposażeniem sal i pracowni szkolnych. Uczniowie uczestniczyli w konkursie sportowo – technicznym „Talent s Day 2022”, w którym zajęli III miejsce.

Ostatnim punktem wyjazdu był udział uczniów w pikniku, na którym był poczęstunek w postaci grilla. Wszyscy mile spędzili czas i bezpiecznie wrócili do szkoły.

Opiekun

Ewa Wiśniewska

Turniej gier i zabaw

 „Gry i zabawy ruchowe” dla uczniów klas I – III

Dnia 5 kwietnia 2022 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Uzdowie odbył się IX Gminny Turniej „Gry i zabawy ruchowe” dla uczniów klas I – III szkół podstawowych Gminy Działdowo.

W zawodach wzięło udział 7 drużyn ze szkół podstawowych z miejscowości:

  • Burkat,
  • Księży Dwór,
  • Petrykozy,
  • Ruszkowo,
  • Sławkowo,
  • Turza Wielka,
  • Uzdowo.

Wszystkie dzieci bardzo chętnie brały udział w poszczególnych konkurencjach. Należy podkreślić ogromną ważność motoryki wśród dzieci i to już od najmłodszych lat.


W klasyfikacji końcowej zajęliśmy II miejsce

 szkołę reprezentowali:

Jaroński Aleksander

Steyka Aleksander

Mieczławska Wanesa

Szpejna Zofia

Jaroński Patryk

Mieczławski Jakub

Lipowska Maja

Pawlak Patrycja

Nagrodą za pierwsze trzy miejsca były puchary i medale. Wszystkie drużyny biorące udział w Turnieju otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal.

MISTRZ ORTOGRAFII

31 marca 2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Petrykozach.

Celem konkursu było promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych i interpunkcyjnych języka polskiego oraz doskonalenie poprawności ortograficznej i gramatycznej.

W konkursie brały udział następujące uczennice:

W kategorii I-III – Patrycja Pawlak

W kategorii V-VI – Aleksandra Borkowska

W kategorii VII – VIII – Zuzanna Wiśniewska

Nasze uczennice spisały się na „medal”  zdobywając I i II miejsce .

Patrycja Pawlak zdobyła  I miejsce w kategorii I – III, a Zuzanna Wiśniewska II miejsce w kategorii VII-VIII.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe 

Sprawozdanie ze spektaklu „Kochając Różę”

 Wiosna kojarzy się z młodością i miłością. I właśnie 21 marca 2022 r. wybraliśmy się (młodzież z klasy piątej, siódmej i ósmej „b” pod opieką nauczycieli: Anny Nadwodnej, Marioli Balickiej i Szymona Krzykowskiego) „pieszo” na spektakl „Kochając Różę” do Miejskiego Domu Kultury w Działdowie, gdzie gościnnie występowali aktorzy Teatru ARTENES z Wrocławia. Przedstawienie powstało w oparciu o tekst „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, ale z wykorzystaniem realiów współczesnego świata, gdzie młodzież dorasta wśród tabletów, telefonów komórkowych, przeżywa pierwsze uczucia w wieku szkolnym, wśród dorosłych, którzy nie zawsze są w stanie zrozumieć młodych ludzi. W ramach zdania relacji ze spektaklu podzielimy się wypowiedziami i refleksjami, które narodziły się w nas po obejrzeniu przedstawienia „Kochając Różę”.
Wypowiedzi uczniów klasy piątej:

  • „Trzeba odrabiać prace domowe.” [bo jeden z bohaterów tego nie robił i na złe mu to wyszło] (Michał Zaborowski)
  • „Nie wolno kłamać”. (Aleksandra Rogozińska)
  • „Kłamstwo ma krótkie nogi”. (Miłosz Barwiński)
  • „Nie należy oceniać książki po okładce”. (Sebastian Wiśniewski)
  • „Nie oceniać ludzi po wyglądzie, ( Zuzanna Juchnowska), „lecz po charakterze”. (Michał Zaborowski)
  • „Warto zaufać innym, choć mogą nas zawieść”. (Maria Bartkowska)
  • „Każdy ma coś, co lubi, np. Kacper[ bohater] muzykę, Kuba [bohater] wiersze”. (Michał Zaborowski)
  • „Mnie zastanawia, jak on[Kuba] tak szybko oswoił lisa [Różę].”(Mateusz Barwiński)
    Wypowiedzi uczniów klasy siódmej:
  • „Trzeba uczyć się na własnych błędach; nie zawsze trzeba słuchać innych, bo oni też mogą się mylić.” (Natalia Spalding)
  • „Matka bohaterki była przesadnie opiekuńcza; sama się sparzyła w życiu i chciała przed tym chronić córkę.” (Alicja Zera)
  • „Nie każdy jest taki sam; nie należy patrzeć na niego oczyma innych ludzi”. (Anna Ślizga)
  • „Gdy ktoś cię zrani, to nie wolno zamykać się na innych. Trzeba dawać ludziom drugą szansę na poprawę.” (Natalia Spalding)
  • „Takie rzeczy zdarzają się nie tylko w książkach; możemy je dostrzec także we własnym życiu”. (Zuzanna Wiśniewska)
    Wypowiedzi uczniów klasy ósmej „B”:
  • „Są w życiu wartości, których nie można kupić za pieniądze, np. przyjaciół”. (Paulina Dawid)
  • „Fajne było [przedstawienie], ciekawe”. (Karol Szostek)
  • „Nie wolno przedkładać pracy ponad rodzinę”. (Ksawery Barwiński)
  • „Za pieniądze nie kupisz rodziny”. (Wojtek Jakubowski)
  • [Przedstawienie] uczy ludzi, że rodzina jest bardzo ważna i że ważne są relacje w rodzinie”. (Radosław Krajewski)
  • „Nie trzeba być w życiu idealnym. Można popełniać błędy.” (Ksawery Barwiński)
    Wypowiedzi nauczycieli:
  • „Dziś nikt nie ma czasu; brak nam czasu dla rodziny”. (Anna Nadwodna)
  • „Nawet wśród ludzi można być samotnym”. (Mariola Balicka)
    Ze spaceru wróciliśmy zmęczeni, lecz zadowoleni i upojeni świeżym, wiosennym powietrzem. Przed południem spaliliśmy Marzanny (każda klasa swoją), więc z rozkoszą pochłanialiśmy marcowe słońce… I zastanawialiśmy się nad przesłaniem przedstawienia „Kochając Różę”, żeby się nim z Wami podzielić…

Walentynki 2022 rok

Dnia 14 lutego obchodzimy Walentynki inaczej Święto Zakochanych. Patronem tego święta, jest Święty Walenty. Tradycja Walentynek wywodzi się z starożytnego Rzymu, ale przetrwała do dziś! 14 lutego zakochani składają sobie życzenia oraz przekazują upominki. W tym roku z okazji Walentynek w Naszej szkole działała tradycyjna „poczta walentynkowa”. Uczniowie wrzucali do przygotowanej skrzynki anonimowe liściki, które dostarczane były adresatom podczas długiej przerwy. Poza tym Samorząd Uczniowski udekorował hol szkolny czerwonymi serduszkami.

Jasełka 2021

„Jest taki dzień”

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich waśniach i sporach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili jasełka bożonarodzeniowe.17 grudnia 2021 roku na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się jasełka szkolne, które zostały zorganizowane w dwóch grupach wiekowych: dla oddziału przedszkolnego i kl. I-IV oraz dla kl. V-VIII. Motywem przewodnim tegorocznych jasełek była poezja ks. Jana Twardowskiego. Wiersze o tematyce bożonarodzeniowej były przeplatane pięknymi kolędami, które wprowadziły nas w klimat Świąt Narodzenia Pańskiego- największego Daru Boga dla ludzi. Cały program przygotowany został przez uczniów kl. VII i indywidualnych solistów pod okiem p. Beata Dembowskiej. W trakcie uroczystości zaszczycił nas swoją obecnością Pan Wójt Gminy Działdowo Mirosław Zieliński, który złożył całej społeczności szkolnej  świąteczne życzenia i przywiózł słodkie upominki. Ponadto na zakończenie jasełek wystąpił szkolny zespół taneczny DANCE STAR, który pod opieką p. Szymona Krzykowskiego przygotował dwa układy taneczne. Na  zakończenie spotkania Dyrektor szkoły p. Urszula Cieślińska podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie występów oraz za wspaniałe wprowadzenie                      w atmosferę Bożego Narodzenia. Złożyła również świąteczne życzenia uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. 

„Klimat i woda – motorem przyszłości”

Dnia 14 grudnia 2021 r. braliśmy udział w konferencji ekologicznej online pod hasłem „Klimat i woda – motorem przyszłości” zorganizowanej przez Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Działdowie. Konferencja skierowana została do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Merytorycznie konferencję wspomogli zaproszeni goście w osobach: Dyrektora Welskiego Parku Krajobrazowego p. Krzysztofa Główczyńskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Lidzbark p. Dariusza Szczawińskiego, głównego specjalisty ds. ochrony przyrody i krajobrazu WPK p. Marcina Modrzewskiego, a także przedstawicieli szkół: podstawowych p. Iwony Cybulskiej SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie i ponadpodstawowych – uczniów LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku pod kierownictwem p. Jakuba Sontowskiego. Konferencję otworzył i powitał gości i uczestników Starosta Działdowski p. Paweł Cieśliński. Prezes DCEE p. Urszula Cieślińska przedstawiła szczegółowy program spotkania, przedstawiła szkoły, które wyraziły chęć uczestnictwa w spotkaniu. Wiceprezes DCEE p. Magdalena Anczykowska przybliżyła tematykę konferencji, związaną z potrzebą ochrony klimatu i ochrony wody. 

W konferencji wzięły udział następujące szkoły:
podstawowe

SP 3 Działdowo

SP 4 Działdowo

SP Ruszkowo

SP Petrykozy

SP Turza Wielka

SP Uzdowo

SP Burkat

SP Sławkowo

SP Księży Dwór

SP Uzdowo

SP Lidzbark

SP Koszelewy

SP Rumian

SP Rybno

SP Żabiny

SP Płośnica

i ponadpodstawowe:

LO nr 1 Działdowo

LO nr 2 Działdowo

LO Lidzbark
ZSTiO Iłowo – Osada
ZS Rybno


Program konferencji przedstawiał się następująco:

  1.  Film „BAJECZNE WODY RZEKI WEL” . Wyd. Nadleśnictwo Lidzbark, Welski Park Krajobrazowy.
  2. ZASOBY WODNE WELSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Welski Park Krajobrazowy.
  3. LASY POLSKIE W KONTEKŚCIE ZMIAN KLIMATYCZNYCH. Nadleśnictwo Lidzbark.
  4. EKOTRENDY W SZKOLE – STRAŻNICY ZIEMI. Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie.
  5. TAKI MAMY KLIMAT! – projekt realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w

Tematyka poruszana przez prelegentów zachęciła młodzież i nauczycieli do działań dla ochrony klimatu i wody w swoim środowisku.
                                                                                                            Anna Nadwodna

„Klimat i woda motorem przyszłości”

Organizatorem konkursu było Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej a jego celem rozbudzenie zainteresowań dzieci i młodzieży wpływem zmian klimatycznych na środowisko, gospodarkę człowieka i dalszą przyszłość człowieka na Ziemi. Z naszej szkoły laureatem została Patrycja Pawlak z kl. III a wyróżnienie w kategorii I-III otrzymała Wiktoria Barwińska z kl. II. Nagrodę za udział w konkursie otrzymały również dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Kisinach i Kurkach. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 17 grudnia 2021 w Starostwie Powiatowym. Naszą szkołę reprezentowała p. Iwona Rogozińska.

„Poznaj Polskę”

Nasza szkoła brała udział w przedsięwzięciu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przedmiotem przedsięwzięcia jest realizacja zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Szkoła otrzymała dofinansowanie na zorganizowanie wycieczki do Warszawy dla klas I-III, która odbyła się dnia 9 grudnia 2021 r.

Pierwszym punktem wycieczki do Warszawy była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata, poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów i udział w eksperymentach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się robot, którym dzieci mogły kierować za pomocą komputera i ciekawe eksponaty, dzięki którym można było zbadać między innymi słuch, wzrok czy tężyznę fizyczną. Dzieci obejrzały także seans w Planetarium. Wspólnie z bohaterami filmu wyruszyły w podróż kosmiczną i zobaczyły z bliska Słońce oraz planety Układu Słonecznego.

Drugim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Sportu i Turystyki. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa w sali edukacyjnej brała udział w lekcji muzealnej pod tytułem „Ja kibic”, a druga razem z przewodnikiem zwiedzała wystawy. Na każdej wystawie zaprezentowano jak na przestrzeni lat zmieniała się dana dyscyplina sportu, jak unowocześniano i usprawniano sprzęt, jak zmieniały się stroje sportowców. Dzieci zobaczyły także medale i odznaczenia zdobyte przez reprezentantów Polski w danej dyscyplinie. Po godzinie nastąpiła zmiana grup. Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się na wspólny posiłek. Nad całością przedsięwzięcia „czuwała” Pani Maria Stańczyk.

Podjęte działania pozwoliły urozmaicić zajęcia lekcyjne. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrum nauki stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Mikołajki 2021

6 grudnia odwiedził uczniów naszej szkoły Mikołaj. Wręczył im prezenty. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Po trudnym roku nauki wszyscy zasłużyli na upominki.

Danuta Gerlej

Małe Wielkie Marzenia

W listopadzie uczniowie naszej szkoły z klas 0-VI wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Oddział Kasy Stefczyka w Działdowie „Małe Wielkie Marzenia”. Dzieci w sposób plastyczny przedstawiały swoje oczekiwania i marzenia dotyczące prezentu, jaki chciałyby otrzymać od Mikołaja. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Danuta Gerlej

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze włączyła się do akcji edukacyjnej „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”,

Na terenie szkoły akcja przeprowadzona była w dniach 22 – 26  listopada 2021 r. 

W tym tygodniu  na zajęciach edukacyjnych, wychowawcy przypominali uczniom prawa zawarte w  Konwencji o Prawach Dziecka. Wykorzystano  materiały edukacyjne dostępne na stronach internetowych UNICEF.

W klasie I –III  w dniach 22- 23 listopada  przeprowadzone zostały zajęcia „Prawa z innej planety” oraz „Ważne osoby w moim życiu”. Uczniowie obejrzeli film animowany o prawach dziecka. W czasie zajęć wykorzystano również książeczkę  „Pokoloruj swoje prawa”. Prace były eksponowane na tablicy w sali lekcyjnej.

Uczniowie klas starszych pod kierunkiem pedagoga szkolnego  udekorowali hol szkolny chmurkami opatrzonymi wybranymi prawami dziecka oraz szczegółowo omówili poszczególne prawa. Wykonano również tematyczną gazetkę informacyjną wykorzystując plakat i inne materiały edukacyjne zaproponowane przez UNICEF.

Uczniowie klas IV-VIII na godzinach wychowawczych realizowali scenariusze zajęć dostępne na stronie UNICEF. W każdej klasie przebiegały ciekawe dyskusje dotyczące wybranych artykułów Konwencji.

W  szkolnych obchodach Dnia Praw Dziecka wykorzystano kolor niebieski jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyszli do szkoły ubrani na niebiesko.

Andrzejki 2021

30 listopada 2021r. odbyły się w klasach I-III Andrzejki. Andrzejki dla dzieci to czas zabawy i wróżb. Najpopularniejsze wróżby, które tego dnia królowały w klasach to: lanie wosku przez dziurkę od klucza, przestawianie butów, losowanie karteczek z imionami, zawodami itp. Andrzejki to czas na ostatnią wspólną zabawę w klasach przed rozpoczęciem adwentu.

Danuta Gerlej

Akademia z okazji 103 rocznicy

 Odzyskania przez Polskę Niepodległości

10 listopada 2021r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka odbyła się uroczysta akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.   
O godzinie 11.11, symbolizującej świąteczną datę, wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły odśpiewali 4 zwrotki hymnu polskiego, angażując się w ten sposób
w akcję „Szkoła do hymnu”. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas VII, VIIIA
i VIIIB, którzy przypomnieli, poprzez odegranie scenek okres 123 lat niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W tym roku podczas uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne, wiersz o tematyce patriotycznej oraz obejrzeć taniec w wykonaniu szkolnego zespołu. Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami narodowymi. Uroczystość dostarczyła społeczności szkolnej nie tylko wrażeń estetycznych, ale również wzbudziła refleksję nad postawami patriotycznymi. Uczniowie poczuli przywiązanie do historii, dumę z przynależności do narodu polskiego, szacunek do wartości, o które walczyli nasi przodkowie oraz przywiązanie do tradycji.
Całe wydarzenie przygotowane zostało pod kierunkiem Pani Iwony Rogozińskiej.

Śniadanie daje moc

2021

8 listopada to „Dzień Śniadanie daje moc” obchodzony w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię i siłę do nauki, zabawy, lepiej koncentrują się na pracy podczas zajęć. Pełnowartościowe śniadanie to dobry start w nowy dzień. Uczniowie naszej szkoły z klas I-III aktywnie włączyli się do akcji. Przygotowali różnorodne kanapki i przekąski oraz napoje mleczne wykorzystując zdrową żywność: warzywa, owoce, mleko. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w ich diecie.

                                                                                                               Danuta Gerlej

Dzień Papieski 2021

„ Nie lękajcie się”

W naszej szkole 19 października 2021 roku przeżywaliśmy XXI Dzień Papieski pod hasłem: ”Nie lękajcie się”. Uczniowie kl. VIII b i kl. VII pod opieką pani Beaty Dembowskiej przygotowali uroczysty apel z tej okazji, który odbył się na sali gimnastycznej. Słowami „Nie lękajcie się” zwrócił się Papież Polak do rodaków zalęknionych komunizmem i do ludzi z całego świata. Hasło to niosło nadzieję i było motywem przewodnim całego pontyfikatu św. Jana Pawła II. Dzisiaj to hasło jest również aktualne, choć współczesne lęki są nieco inne, jednak apel o zaufanie Chrystusowi jest zawsze ponadczasowy. Tegoroczny scenariusz oparty był na fabule wywiadów i studia telewizyjnego, przez które przewinęło się wiele osób mających osobisty kontakt z św. Janem Pawłem II. Dowcip i humor przeplatał się z nauczaniem papieża, człowieka duchowej głębi i wielkiej modlitwy. Na zakończenie uroczystego apelu wszyscy zgromadzeni zaśpiewali „Barkę” ulubioną pieśń oazową Ojca Świętego Jana Pawła II.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2021r obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu Urszula Cieślińska otrzymała z rąk Wójta Gminy Działdowo pana Mirosława Zielińskiego nagrodę za 25 lat pełnienia funkcji dyrektora szkoły. Nagrody Dyrektora Szkoły im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze otrzymali nauczyciele: Ewa Wiśniewska, Izabela Ciesielska, Maria Borkowska, Kamil Werner oraz pracownicy administracji i obsługi: Agnieszka Sobiewska, Iwona Domozych, Jarosław Stępka. Dzień Edukacji Narodowej to czas, by uczniowie podziękowali nauczycielom wierszem i piosenką za cierpliwość, dobre serce i za cenny czas, który im poświęcają. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas: II, III, VIIIa oraz grupa taneczna pod kierunkiem nauczycieli: Marii Stańczyk, Danuty Gerlej, Kamila Wernera oraz Szymona Krzykowskiego.

 Danuta Gerlej

Ślubowanie klasy I

rok szkolny 2021/2022

Dnia 14 października 2021 roku od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, piękna dekoracja sali gimnastycznej – wszystko po to, aby ślubowanie uczniów klasy I wypadło jak najbardziej uroczyście. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor szkoły Urszula Cieślińska powitała gorąco nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której „oddała głos”. Z pomocą uczennic klasy IV dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. W odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Deklamowali wiersze, śpiewali piosenki co było dowodem, że są gotowe, aby przyjąć je do grona społeczności szkolnej. Również przedstawiciel Małego Samorządu Uczniowskiego Patrycja Pawlak powitała uczniów klasy I życząc im sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed sztandarem szkoły pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Urszula Cieślińska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze” – mówiła dotykając ogromnym ołówkiem ramienia każdego ucznia. Następnie uczniowie otrzymali dyplomy, kuferki ze słodyczami zafundowane przez rodziców oraz prezenty w postaci książek od pani dyrektor Urszuli Cieślińskiej i wicedyrektor pani Ewy Wiśniewskiej. Drobne prezenty młodszym kolegom wręczyli także uczniowie klasy III pod opieką pani Danuty Gerlej. W dalszej części uroczystości Aktyw Biblioteczny pod opieką pani Wiesławy Kaszubskiej przyjął pierwszaków w poczet czytelników naszej szkoły. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników naszej biblioteki. Uczniowie odgadywali bajkowe zagadki, „błysnęli” właściwymi odpowiedziami na pytania ze znajomości arkan biblioteki szkolnej. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pamiątką tego spotkania były otrzymane dyplomy i zakładki do książek. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.


Wiesława Kaszubska

Dzień Drzewa

2021

Drzewa są największymi roślinami na Ziemi, które najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają wielką rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach drzewa regulują klimat otoczenia, łagodzą nagłe zmiany temperatury i zwiększają wilgotność powietrza. 11 października, najmłodsi uczniowie naszej szkoły, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew. Posadzili na terenie szkoły 4 świerki. Zwiększając zadrzewienie otoczenia  zmniejszamy skutki zmian klimatu.

                                                                                                             Danuta Gerlej

Sprawozdanie z wycieczki do Torunia

               Nasza podróż autokarem do Torunia odbyła się 7 października 2021 r. Opiekę na nad nami sprawowały Panie: Marzena Cedlerska  (nauczyciel matematyki; wychowawca klasy VII), Beata Dembowska (nauczyciel religii) i Mariola Balicka (nauczyciel języka polskiego; wychowawca klasy VIII b). Wycieczka była zorganizowana dla uczniów klas 7 i 8b. Ale było z nami także kilkoro młodszych kolegów z klasy 5 i jeden z 6.

               Spod szkoły wyruszyliśmy o godzinie dziewiątej. O jedenastej trzydzieści stanęliśmy przed bramą Fortu IV. Najpierw nasz przewodnik zarządził w dwuszeregu zbiórkę. Odliczyliśmy kolejno
do dwudziestu dwóch. Dowiedzieliśmy się, że do fortu zawsze wiedzie tylko jedna brama. Żołnierze zamykali się w nim przed wrogiem i bronili do śmierci w razie napaści. Następnie przeszliśmy zwodzonym mostem. Przewodnik powiódł nas podziemnymi korytarzami, które oświetlaliśmy płonącymi pochodniami. Zwiedziliśmy prochownię, punkt obserwacyjny, stanowisko służące za schron. Obejrzeliśmy też z bliska armatę. I latrynę… Przewodnik pochwalił nas – uczniów – za karność, posłuszeństwo, ciekawość  poznawania nowych rzeczy, współpracę. Kazał te pochwały przekazać naszym wychowawcom, ale nasze Wychowawczynie były z nami, więc prosił o podanie dobrych wieści naszej Pani Dyrektor. Co zostało uczynione natychmiast (zanim zdążylibyśmy zrobić coś złego i mniej chwalebnego. Choć może istniała w Paniach obawa, by jednak nie chwalić dnia przed zachodem słońca… A może chciały zakląć rzeczywistość?). Pani Dyrektor odpisała: „O… to bardzo się cieszę. Dziękuję bardzo”. No i … nie mogliśmy zawieść.

               Kolejnym punktem naszej wędrówki była wystawa „Ścieżki dorastania” w Młynie Wiedzy. Mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę o emocjach, hormonach, egzaminach dojrzałości w różnych zakątkach świata. Największym zainteresowaniem cieszyło się łóżeczko z przewijakiem, gdzie można było przebrać dziecko. Dziewczęta przymierzały ciążowy brzuszek, a chłopcy sprawdzali się w ringu; ich walkę słownym komentarzem opatrywał Wojtek.

               O piętnastej wzmocniliśmy nasze nadwątlone siły pożywnym obiadem. Miała być pomidorowa z ryżem i polędwiczki z kurczaka (nuggetsy)  z frytkami i surówką. Z talerzy wyławialiśmy jednak makaron. Obiad był smaczny. Na pewno smakował Paniom i Panu Kierowcy, bo w wazie nie została nawet kropla zupy, a na płaskich półmiskach ani jedna frytka… Pozestawialiśmy półmiski i … zebraliśmy podziękowania od kucharki. Pani kucharka powiedziała, że to się rzadko zdarza… W ten sposób drugi raz tego samego dnia zebraliśmy pochwały za zachowanie…

               Z przewodniczką Agnieszką z pełnymi brzuchami ruszyliśmy na zwiedzanie Starego Miasta. Ciężko nam było za nią nadążyć… W pośpiechu obejrzeliśmy najstarszy budynek uczelni – Collegium Maius (tu pięć lat studiowała Pani Balicka), areszt śledczy, który ktoś z „naszych” nazwał Koloseum, kościół, fragment starych murów miasta. Pod Krzywą Wieżą  przewodniczka sprawdzała wierność Nikodema.   Miłosza ciekawiła głębokość Wisły, nad którą też zawędrowaliśmy. Oglądaliśmy szare malowidło ścienne przedstawiające epidemię w Katedrze świętego Jana. W drodze do teatru minęliśmy Mikołaja Kopernika, „siedzącego” u stóp ratusza. Wcześniej mogliśmy zobaczyć Dom Mikołaja Kopernika. Na kupno toruńskich pierników mieliśmy zaledwie piętnaście minut.

               W końcu spod Grunwaldu przybyliśmy do Torunia na przedstawienie „Krzyżacy”. Rycerz Zbyszko był zaskakująco podobny do nas – w swych dresach Nike. Był szczery, prosty w swych uczuciach; zakochany w Jagience, zacietrzewiony w nienawiści do Krzyżaków. Publiczność
– w zachwycie dla aktorów – bisowała.

Do Księżego Dworu wróciliśmy o północy.

 Po powrocie Pani Balicka napisała do Biura Obsługi Widzów:

„Chciałam podziękować za moc przeżyć i wzruszeń. Byłam z dzieciakami na przedstawieniu „Krzyżacy” 07.10.21. Jestem pod wrażeniem adaptacji powieści historycznej na sztukę teatralną. Udało się Wam przekazać najważniejsze wątki i prawdę utworu, zarys charakterystyk zbiorowości; Krzyżacy – schludni, wyprostowani,  pewni siebie, zadufani nawet, dumni; Polacy – ze słowiańską duszą – targani uczuciami, niepanujący nad emocjami; francuski rycerz – nieco egzotyczny, ale jednoczący się z Polakami po obiektywnym rozpatrzeniu sprawy. Poruszył mnie danse macabre w wykonaniu Księżnej, dwórek, służki. Potem kolejny zaskakujący moment to Danusia w bieliźnie – ofiara przemocy. Jestem pełna podziwu dla odtwórcy Zbyszka – Pana Łukasza Ignasińskiego. Napełnił tę postać prawdą, szczerością, młodzieńczym zapałem, wigorem, dumą z bycia Polakiem, kochającym młokosem. Umiejętnie balansował między byciem  rycerzem a współczesnym „dresiarzem”. Ujął
za serce nie tylko Danusię, Jagienkę, ale i mnie. Szczególną uwagę zwróciłam na ruchy palca przy sercu; nie wiem, czy to prawda aktora czy wypracowany tik na potrzebę zbudowania postaci Zbyszka, ale jest czarujący i wzrusza…Jeszcze raz dziękuję. Moi uczniowie powiedzieli o przedstawieniu: „Proszę pani, myśleliśmy, że będzie gorzej…” I proszę mi wierzyć – to pochlebna opinia! Cieszę się, że mogli zobaczyć to widowisko.” Następnego dnia Pani Agnieszka Warczachowska (z tego biura) dzwoniła wzruszona do Pani Balickiej, dziękowała za miłe słowa, mówiła, że e – mail wydrukuje i powiesi, żeby wszyscy aktorzy przeczytali. Zapraszała nas do Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu na kolejne przedstawienia.

Wybaczcie tak obszerne sprawozdanie, ale wycieczka trwała pięt-na-ście godzin…..

A… był jeszcze pochwalny SMS od kierowcy autokaru. Jedna z Pań napisała podziękowanie za bezpieczną podróż i za to, że Pan zatrzymał się jeszcze u końca podróży w MacDonald. Pan podziękował za miłą atmosferę (śpiewaliśmy w autobusie; także „Barkę” – ulubioną pieśń papieża – Polaka. Pani Dembowska ćwiczyła nas na XXI Dzień Papieski), wspólny obiad, pozostawioną po sobie czystość w autobusie oraz że poleca się na przyszłość.  

Po tylu pochwałach możemy się chyba spodziewać kolejnych wycieczek?

Noc Filmowa w naszej szkole

Dnia 17.09.2021 r. odbyła się Noc Filmowa w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze. Uczestnikami byli: gościnnie – Pani Dyrektor Urszula Cieślińska, uczniowie klasy 8b w składzie: Gracjan Piotrowicz, Grzegorz Ślizgi, Miłosz Makucewicz, Jakub Krajewski, Radosław Krajewski, Maciej Stryjek, Ksawery Barwiński, Filip Modzelewski, Justyna Kieszkowska, Paulina Szulc, Anna Rutkowska oraz wychowawca Mariola Balicka. Wieczór rozpoczął się od wspólnego zjedzenia ciasta, które upiekli rodzice i wychowawca. Były też „niezdrowe przysmaki” (kebaby, frytki …). Projekcja filmu „Quo vadis” trwała do godziny 1.00. Potem miały miejsce wspólne zabawy i rozmowy. Tego dnia niektórzy uczniowie spędzili w szkole niemal całą dobę – od godziny ósmej na lekcjach, po południu na treningu, od 20.00 do 8.00 następnego ranka na „Nocce Filmowej” – i dali radę… Nad ranem chłopcy wynieśli materace do magazynku przy sali sportowej, a dziewczyny posprzątały hol. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji spotkania: Rodzicom za dowiezienie wieczorem i odbiór wczesnym rankiem swoich dzieci, Panu od wychowania fizycznego za materace z sali, Panu konserwatorowi za opuszczenie ekranu do projekcji filmu i czuwanie pod telefonem „w razie czego”, Pani woźnej za szklanki do herbaty. „Quo vadis”, czyli dokąd zmierzasz, otwiera wielkie drzwi do interpretacji naszego miejsca w świecie, ale także wśród Ludzi, którzy nas otaczają, a nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo wpływają na nas na drodze naszego życia…
                                                           wychowawca Mariola Balicka i uczestnicy spotkania

Wycieczka do Krakowa

W dniach 08 – 10.09.2021r. klasa 8a wybrała się na długo wyczekiwaną, kilkudniową, wycieczkę do Krakowa. Uczniowie w tych dniach byli pod opieką Pani Iwony Rogozińskiej oraz wychowawcy Kamila Werner.

Wyjazd rozpoczęliśmy zbiórką o godzinie 7.20 na dworcu kolejowym w Działdowie, następnie wsiedliśmy o 7.56 do pociągu, by o godzinie 12:16 dotrzeć do Dworca Głównego w Krakowie. W czasie podróży świetnie się bawiliśmy. Słuchaliśmy muzyki, śpiewaliśmy, czytaliśmy książki, prowadziliśmy długie
i interesujące rozmowy.

Po przyjeździe na miejsce musieliśmy przejść 20-minutowym spacerem do Green Hostelu, w którym mieliśmy zarezerwowany pobyt. O godzinie 14:00 spotkaliśmy się pod Hostelem z Panią przewodnik, która tego dnia oprowadziła nas po najważniejszych zabytkach Krakowa i przedstawiła najciekawszą historię każdego z nich. Zwiedziliśmy Wawel, Krakowską Starówkę oraz przede wszystkim przepiękny Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie. Po zwiedzaniu udaliśmy się do restauracji w hotelu Secesja, który serwował nam bardzo pyszne obiadokolacje każdego wieczoru. Następnie zaopatrzyliśmy się w pobliskich sklepach
w przekąski niezbędne do kibicowania naszym Kadrowiczom w meczu z Anglikami.

W czwartek 09.09 zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy na Dworzec Główny w Krakowie, przesiedliśmy się do Autokaru i o godzinie 9.30 zameldowaliśmy się przed wejściem do ENERGYLANDII ! Otrzymaliśmy bilety wraz z Voucherami na napoje, frytki i rozpoczęliśmy dzień pełen uśmiechu i adrenaliny. O godzinie 18:00 wsiedliśmy do Autokaru powrotnego. Po skończonej kolacji udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do Hostelu i do późnych godzin wieczornych dzieliliśmy się wrażeniami z Parku Rozrywki.

Ostatniego dnia naszej wyczerpującej wycieczki, zaraz po wymeldowaniu się z hostelu, poszliśmy zwiedzać Stary Kazimierz. Mieliśmy do szczęście, że nasz Green Hostel znajdował się na jego granicy. Przyjrzeliśmy się z bliska najważniejszym synagogom Kazimierza oraz przeszliśmy się przez bardzo urokliwy stary cmentarz Żydowski. Następnie udaliśmy się na Krakowską Starówkę, aby zakupić pamiątki
i zagospodarować sobie czas wolny. Po godzinie 15:00 wsiedliśmy do pociągu powrotnego w kierunku Działdowa i około godziny 22:00 dotarliśmy do celu.

                                                                                                         Kamil Werner

                                                                                                          Iwona Rogozińska

Wycieczka do Multikina w Olsztynie

W dniu 15.09.2021r. uczniowie klasy IV i klasa V wzięli udział w wycieczce do kina na film Lassie, wróć!. Cele i założenia programowe wycieczki to:

– kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej (edukacja medialna),

– kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino)
oraz w środkach transportu

– integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej

-poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie – kino w Olsztynie.

Historia najwierniejszego psa świata i jego niezwykłej podróży w poszukiwaniu domu i najlepszego kumpla. Dwunastolatek Flo i suczka Lassie są parą nierozłącznych przyjaciół. Niestety tata chłopca traci pracę i cała rodzina musi przenieść się do małego mieszkania, gdzie psy nie są akceptowane. Zrozpaczony Flo, chcąc nie chcąc, musi rozstać się z Lassie. Pies zostaje oddany w ręce rozpieszczonej dziewczynki – Priscilli, która zawozi go do swojego domu nad morzem. Jednak gdy tylko nadarza się okazja, Lassie wykorzystuje szansę i ucieka. Dając popis niezwykłego sprytu i mądrości, przemierza cały kraj, by odnaleźć Flo. Ale nie tylko ona wpada na podobny pomysł. Również Flo, nie mogąc znieść samotności, zaczyna szukać suczki. Chociaż dwójkę przyjaciół dzielą setki kilometrów, chłopiec i zwierzę zrobią wszystko, żeby znów być razem. Po zakończonym seansie udaliśmy się na obiad i do Papugarni. W Papugarni można nie tylko oglądać papugi, ale dotknąć, pogłaskać, przytulić się i nakarmić! Wróciliśmy do domów w doskonałych humorach, uznając, że dzień był wyjątkowo udany.

Anna Nadwodna

Kamila Leoniak

POMOC DLA SCHRONISKA

Uczniowie naszej szkoły, z klas I-III, przyłączyli się do akcji niosącej pomoc schronisku dla psów „Podaj łapę” w Tatarach. Koce, karma i zabawki dla zwierząt zostały przekazane do Urzędu Gminy w Działdowie. Zebrane w całej gminie rzeczy zostaną przewiezione do schroniska. W trudny, zimowy czas przydadzą się czworonogom.

Danuta Gerlej

„Łąki kwietne w szkołach powiatu działdowskiego”

Zarząd Powiatu Działdowskiego w lutym 2021 r. ogłosił Konkurs pn. „Łąki kwietne w szkołach powiatu działdowskiego”. Celem Konkursu było promowanie wśród społeczności lokalnej zakładania łąk kwietnych jako alternatywy dla trawników, propagowanie ekologicznego znaczenia terenów zielonych, podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów, rodziców i ogółu społeczności lokalnej, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska naturalnego i klimatu oraz prowadzenie kampanii edukacyjnej w środowisku lokalnym na temat zalet i korzyści zakładania łąk kwietnych. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: w I kategorii „szkoły podstawowe” i w II kategorii „szkoły ponadpodstawowe”.

W dniu 19 października 2021 r. Zarząd Powiatu Działdowskiego na posiedzeniu dokonał wyboru laureatów w każdej kategorii, przyznając następujące miejsca poszczególnym szkołom za zaprojektowanie, założenie i utrzymanie łąki kwietnej. Cieszymy się bardzo gdyż Nasza Szkoła zdobyła III miejsce i nagrodę rzeczową o wartości 500 zł.

MAŁE WIELKIE MARZENIA

Małe Wielkie Marzenia to konkurs ogólnopolski organizowany przez Kasę Stefczyka. W roku 2020 odbyła się jego IX edycja. Zadaniem uczestnika konkursu jest przedstawienie listu do św. Mikołaja w dowolnej formie plastycznej. Konkurs zdobył sporą popularność wśród uczniów naszej szkoły. Od kilku lat najmłodsi uczniowie otrzymują nagrody główne lub wyróżnienia. W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 13 dzieci z klas I-III oraz Grupy Przedszkolnej w Księżym Dworze. Konkurs rozstrzygany jest w dwóch kategoriach. I kategoria- uczestnicy do lat 6, II kategoria – od 7 do 12 lat. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Kacper Peć z klasy I oraz Wanesa Mieczławska z oddziału przedszkolnego. Wanesa wymarzyła sobie maskotkę jednorożca, a Kacper policję-zestaw klocków Lego.
Jesteśmy z nich bardzo dumni, bo nagród w skali kraju jest łącznie 20 (10 nagród głównych i 10 wyróżnień – po 5 w każdej kategorii), a każdego roku ktoś z naszych uczniów jest nagradzany lub wyróżniany. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i zostały nagrodzone upominkami. Nagrody dla wszystkich uczestników przygotował Oddział Kasy Stefczyka w Działdowie.

 Danuta Gerlej

Zawody w moim najbliższym otoczeniu

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zorganizowano konkurs z doradztwa zawodowego pod hasłem Zawody w moim najbliższym otoczeniu……
Wyniki konkursu:

I miejsce – Renata Kraśnik kl. VIIa

II miejsce – Anna Rutkowska kl. VIIb

III miejsce – Oliwia Nowakowska  kl. VIIb

GRATULACJE…

Nagrody będą wręczone po powrocie do szkoły, ponadto uczniowie biorący udział w konkursie będą szczególnie wyróżnieni podczas wyjazdów do szkół ponadpodstawowych oraz innych organizowanych przez szkołę  (oczywiście w miarę możliwości organizacji takich wyjazdów). 

Ewa Wiśniewska 

Tolerancja
W związku z obchodami Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz Międzynarodowego Dnia Tolerancji 16 listopada 2020 r.  pedagog szkolny p. Ewa Wiśniewska przeprowadziła w klasach zajęcia zdalne za pomocą prezentacji multimedialnej „TOLERANCJA”, która zawierała odpowiedzi na pytania: Co to jest tolerancja?, Czy jestem tolerancyjny?, Granice tolerancji? .
Poprzez przekaz tych wartości uczniowie dostrzegają różnice i podobieństwa miedzy ludźmi, wyrażają swoje spostrzeżenia i emocje związane z odmiennością, poznają znaczenie pojęć: dyskryminacja, tolerancja, akceptacja, równość, wykluczenie,  poznają prawa człowieka oraz kształtowania się procesu emancypacji poszczególnych grup, zauważają bariery infrastrukturalne dla osób niepełnosprawnych.
Pedagog szkolny
Ewa Wiśniewska

Pasowanie pierwszoklasistów
W środę 28 października 2020 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na Ucznia. Dzieci pierwszej klasy przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni Pani Marii Stańczyk. Pasowanie to szczególne wydarzenie w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.  Wzbudza ono wiele emocji zarówno wśród uczniów, a także rodziców. W tym roku,  ze względu na pandemię, uroczystość odbyła się bez udziału rodziców oraz kolegów i koleżanek z klas II i III. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły Pani Urszula Cieślińska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze. Ukoronowaniem aktu pasowania było złożenie podpisu, odciskiem palca w kronice szkolnej. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książeczki i słodkie upominki.
Te ważne chwile związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci. Na pewno Uczniowie będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość Rodzicom i Nauczycielom”. Najmłodszym wychowankom życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

XX Dzień Papieski w naszej szkole

Już po raz dwudziesty odbył się Dzień Papieski w naszej szkole. Jednak był on bardzo wyjątkowy. Niestety nie odbył się uroczysty apel okolicznościowy ze względów epidemiologicznych. Nauczyciel katecheta przygotował wraz z uczniami okolicznościową gazetkę na dolnym holu szkoły. Na gazetce przede wszystkim znalazło się wyjaśnienie tegorocznego hasła Dnia Papieskiego: Totus Tuus. Młody Karol Wojtyła wybrał właśnie te hasło na swoje zawołanie biskupie. Totus Tuus to znaczy Cały Twój. Słowa te związane są z całym dojrzałym życiem Papieża i wyrażają Jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata. Słowa te zaczerpnął Ojciec Święty z dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny”. Ponadto na gazetce znalazły się najlepsze prace plastyczne uczniów nt. „Papież w oczach dzieci”. Dzieci przedstawiły przede wszystkim portrety Ojca Świętego oraz Jego postać w różnych sytuacjach życiowych. Nauczyciel Katecheta przeprowadził również pogadanki w klasach na temat wielkości pontyfikatu Jana Pawła II i znaczenia słów Totus Tuus w życiu papieża. Był to dla nas szczególny czas refleksji i zadumy.
Nad całością czuwała p. Beata Dembowska.

I KONKURS CZYTELNICZY 02.10 2021
Uczniowie klas I – IV uczestniczyli w konkursie na najładniejszą ilustrację
do „Zaczarowanej zagrody” Aliny i Czesława Centkiewiczów.
Nagrodzeni uczniowie:
Maja Orłowska,
Wiktoria Fijałkowska,
Aleksandra Borkowska,
Aleksandra Rogozińska.
Uczniowie klas V –VI musieli wykazać się znajomością trzech utworów:
„Mikołajek” Rene Goscinny i  Jean- Jacques Sempe, „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa, „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewis
100% poprawnych odpowiedzi (na 35 pytań) udzielili:
Jakub Janiszewski,
Aleksander Gadomski
94% (czyli 33 poprawne odpowiedzi z 35) poprawnych odpowiedzi udzieliła:
Hanna Makiłła
Uczniowie klas VII – VIIIrozpoznawali po cytacie dany utwór z podstawy programowej dla klas VII/VII. Musieli poprawnie rozpoznać 50 cytatów.
100 % (50 na 50) poprawnych odpowiedzi udzielili uczniowie:
Maciej Stryjek,
Oliwia Nowakowska
98% (49 na 50) poprawnych odpowiedzi udzieliły:
Anna Rutkowska,
Nikola Brzozowska
Brawo dla Nich ! Gratulacje! Konkurs przygotowała i przeprowadziła Mariola Balicka, nauczyciel języka polskiego i szkolny bibliotekarz

Powitanie Jesieni 16.09.2020
Piękna pogoda oraz prawdziwie słoneczna, złota polska jesień zgromadziła na szkolnym boisku pod opieką wychowawczyń uczniów klasy I i II oraz klasy O i III. Jak co roku witamy jesień. Tradycyjnie w przygotowaniach pomagali rodzice ucznia klasy 3, którzy z wielkim zaangażowaniem zajmowali się pieczeniem kiełbasek dla wszystkich uczestników zabawy. Przerywnikiem między spożywaniem pysznych kiełbasek były gry i zabawy na szkolnym boisku. Mile spędzony czas pozostawi na długo w pamięci miłe wspomnienia z pożegnania lata i powitania kolejnej pory roku jesieni.
Wiesława Kaszubska opiekun MSU

Narodowe Czytanie
Z okazji Narodowego Czytania została przygotowana gazetka ścienna. Uczniowie oglądali plakaty do przedstawienia „Balladyny”. Zapoznali się z treścią listu prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcającego do udziału w akcji.
Dnia 4 września 2020 roku w naszej szkole odbyło się czytanie  „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Ze względu na reżim sanitarny obowiązujący podczas pandemii uczniowie czytali fragmenty utworu w obrębie swoich klas z nauczycielami języka polskiego. Pani Izabela Ciesielska zaciekawiała dramatem uczniów klasy VII a i VIII, a pani Mariola Balicka uczniów klasy IV, VI, VII b. Młodzież czytała utwór z podziałem na role, poznając Kirkora, szukającego żony ze wsi,  dobrą i naiwną Alinę oraz bezwzględną i pragnącą władzy Balladynę.

Stypendia Wójta Gminy Działdowo

1 września 2020 r. uczeń klasy VII Franciszek Dembowski i uczeń klasy VIII Hubert Słowikowski otrzymali stypendia Wójta Gminy Działdowo za bardzo dobre wyniki w nauce. Uroczystość wręczenia odbyła się na Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Działdowie, na której zgromadzili się wyróżnieni uczniowie ze wszystkich szkół gminnych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

Akcja ekologiczna „Szkole pomagamy i świat oczyszczamy”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji edukacyjno – ekologicznej „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, której celem było zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Samorząd uczniowski przeprowadził na terenie szkoły zbiórkę elektrośmieci.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

MINI LISTA PRZEBOJÓW
Dnia 10 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbyła się Mini Lista Przebojów. Organizatorem był Samorząd Uczniowski pod okiem pani Anny Nadwodnej i pani Marzeny Cedlerskiej. Imprezę prowadził: Michał Zieliński. W jury zasiedli: pani wicedyrektor Ewa Wiśniewska, pani Maria Stańczyk i przedstawiciel SU- Błażej Barwiński ucz. kl. VI A. Jury doceniło zespoły za pomysł na wykonanie piosenki, stroje, rekwizyty oraz zaangażowanie. Niektórych uczestników nie można było rozpoznać w ich estradowych strojach. W konkursie wzięło udział 7 zespołów:
– pierwsze miejsce zajęły: dziewczyny z kl. VIII (Karolina Kieszkowska, Maria Lech, Weronika Zielinska, Patrycja Ślizga, Julia Bartkowska) w piosence „Baby shark” i zespół z kl. VI B (Paulina Dawid, Oliwia Nowakowska, Karolina Kołodziejska, Maria Pieckowska, Anna Rutkowska, Justyna Kieszkowska, Klaudia Kocięda)
– drugie miejsce: TEAM kl. V i VI B, skład zespołu: Paulina Szulc i Karolina Jaskółska. Zespół wykonał piosenkę „Mogę wszystko nic nie muszę”
– trzecie miejsce: Patrycja Pawlak z klasy I, która wykonała piosenkę „Za krokiem krok”.
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a publiczność
się świetnie bawiła.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

„Mistrza Matematyki 2020”
Dnia 20.02.2020 r. odbył się konkurs na Mistrza Matematyki naszej szkoły, do konkursu przystąpiło dwoje uczniów klasa VII: Agata Kraśnik i Szymon Wiśniewski oraz sześcioro z klasy VIII: Julia Bartkowska, Maja Kopycińska, Hubert Słowikowski, Kamil Sieński, Jakub Szklarski, Michał Zieliński.
Największą ilość punktów uzyskali:
1. Hubert Słowikowski 29 pkt.
2. Jakub Szklarski 15 pkt.
3. Agata Kraśnik 15 pkt.
Mistrzem Matematyki 2020 r. w kategorii kl. VII – VIII został Hubert Słowikowski z klasy VIII

Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Dzień Mężczyzn w naszej szkole!
10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzn. Dziewczęta z samorządu uczniowskiego stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci solenizantów. Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków.
Opiekunowie SU:
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Stypendia Wójta Gminy Działdowo